Opłata adiacencka – czym jest, jak wysoka i kogo dotyczy?

Opłata adiacencka to inaczej lokalna opłata, którą ponoszę właściciele nieruchomości lub ich użytkownicy. Wynika to z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i wiąże się ze wzrostem wartości cen nieruchomości. Według ustawy osoby wymienione powyżej zobligowane są do wniesienia opłaty za wzrost wartości nieruchomości w wyniku:

  • scalenia i podziału nieruchomości,
  • podziału nieruchomości,
  • budowy urządzeń z infrastruktury technicznej, czyli chodzi tutaj o budowę dróg, urządzeń gazowych, elektrycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i telekomunikacyjnych. Wszystko to przy wykorzystaniu środków ze Skarbu Państwa, budżetu Unii Europejskiej, JST albo źródeł zagranicznych niepodległych do zwrotu. 

Jaka jest wysokość opłaty?

Opłata ta jest ustalana przez wójta, prezydenta lub burmistrza miasta decyzją, a jej wysokość ustalana jest przez radę gminy i regulowana ustawą. Zgodnie z art. 98a, 107 i 146 ustawy o gospodarce nieruchomościami, stawka procentowa opłaty adiacenckiej nie może być wyższa dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego niż: 

  • 50% jej scaleniem i podziałem,
  • 30% jej podziałem,
  • 50% budową urządzeń infrastruktury technicznej.

Jak unikać opłaty?

Opłata ta jest uprawnieniem gminy, ale nie jej obowiązkiem, jednak gmina musi zrealizować go w określonym w ustawie czasie. Dobrze jest w takim razie sprawdzić, czy obowiązek opłacenia jej się nie przedawnił.

Opłata adiacencka kontra opłata planistyczna

Opłaty te są bardzo często ze sobą mylone. Opłata planistyczna to inaczej renta planistyczna regulowana ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wiąże się ona z przeniesieniem nieruchomości w związku ze zmianą planu miejscowego.

Opłata adiacencka – czym jest, jak wysoka i kogo dotyczy?

4.2/5 - (5 głosów)
Prev Dalej
Brak Pytań, Komentarzy, Opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.