poniedziałek 6 grudnia 2021

Kto może wycenić nieruchomości?

Kto może wycenić nieruchomości?

Kto może wycenić nieruchomości?

Oszacowanie nieruchomości, to nic innego jak wycena. Może to zrobić każdy, kto zamierza sprzedać nieruchomość. Pamiętać trzeba o tym, by nie zawyżać i nie zaniżać wartości nieruchomości. Kto może nam podpowiedzieć, jaka dokładnie powinna być? Na co zwracać uwagę?

Wycena nieruchomości – samodzielna

Samodzielna wycena nieruchomości ma z reguły orientacyjny charakter, ponieważ po wystawieniu ogłoszenia dowiadujemy się, czy jest ona dobra, czy za wysoka. Wycenę można rozpocząć od przeanalizowania danych, które udostępnia ARMON. Niektóre z raportów są bezpłatne – pozostałe kosztują od 30 zł i więcej – więc mogą się przydać.

Jest możliwość analizowania także cen ofertowych nieruchomości. Zapoznać musielibyśmy się z ogłoszeniami na stronach internetowych, gdzie są nieruchomości na sprzedaż. Sprawdzając ogłoszenia lokalne i porównując metraż oraz standard wykończenia, mniej więcej sami jesteśmy w stanie oszacować wartość nieruchomości. Pośrednicy doradzają nawet, tym samodzielnie wystawiającym ogłoszenia, by cena była zawyżona o około 20% ze względu na sentymentalność oraz możliwość późniejszego upuszczenia ceny w trakcie negocjacji

Wycena nieruchomości – pośrednik

Wycena nieruchomości przez pośrednika nieruchomości będzie zawsze bardziej realna niż ta wykonana przez właściciela nieruchomości. Wycena pośrednika najlepiej oddaje aktualną sytuację na rynku nieruchomości oraz potrzeby grupy docelowej, uwzględniając jej oczekiwania oraz możliwości finansowe. 

Metoda wyceny nieruchomości przez pośrednika może i jest indywidualną kwestią każdego z nich, jednak ciągła styczność z nieruchomościami, sprzedającymi itd. daje wartość dodaną, której my jako właściciele nie jesteśmy w stanie posiąść, nawet na podstawie analizy cen ofert z portali internetowych albo raportów lokalowych. 

Wycena nieruchomości – rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawca majątkowy musi dokonać wyceny nieruchomości, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, prowadzimy postępowanie spadkowe, podział majątku albo do celów podatkowych. Operat szacunkowy jest najbardziej wiarygodnym dokumentem urzędowym, który określa realną wartość naszej nieruchomości w dniu jej wyceny. Dokument ten zawsze opracowuje się wedle ściśle sformułowanej metody i robi to osoba z prawem do wykonywania zawodu rzeczoznawcy (włącznie ze wpisem w Rejestrze Rzeczoznawców Ministerstwa Infrastruktury).

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź