poniedziałek 6 grudnia 2021

Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?

Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?

Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?

Nasze przepisy podatkowe nie są niestety zaliczane do najprostszych. Przysparzają wiele problemów osobom, które nie znają się na prawie i nie do końca wiedzą jak ów przepisy interpretować. Wątpliwości pojawiają się także u właścicieli nieruchomości planujących ich sprzedaż. Odpowiemy zatem na pytania dotyczące opodatkowania sprzedanej nieruchomości.

Kto może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości?

Jeśli nieruchomość została sprzedana po upływie pięciu lat od chwili jej zakupu, to przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego. Tutaj warto pamiętać, iż nie chodzi o lata kalendarzowe. Jeżeli więc zakupione mieszkanie zostało 2 stycznia 2018 roku, to sprzedać je będzie można dopiero w styczniu 2024 roku. Wcześniejsze zwolnienie nie będzie tutaj możliwe, jednak jest możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Czym jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa to nic innego, jak zwolnienie z części lub całości podatku od sprzedaży nieruchomości, jednak przeznaczone środki muszą być na cele mieszkaniowe własne. W praktyce daje to możliwość zakupienia innej nieruchomości, za środki ze sprzedaży tej pierwszej. Można to oczywiście wykorzystać w szerszym spektrum, gdzie przykładowo można nabyć nieruchomość dla niepełnoletniego dziecka. Ogólnie na to jest do 2 lat, inaczej będzie koniecznym opłacenie podatku. 

Spadek via podatek od sprzedaży nieruchomości

Osoby, które dostały spadek nie będą musiały czekać 5 lat, by sprzedać nieruchomości i uniknąć płacenia podatku. Okres ten jest liczony jeszcze  od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, więc jeśli ten okres już minął, to można odziedziczoną nieruchomość nabyć od razu. Analogiczna sytuacja jest w przypadku rozwodu.

Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?

Zeznanie podatkowe

Jeżeli nieruchomość sprzedaje się przed upływem 5 lat, to zachodzi konieczność poinformowania o tym właściwego urzędu skarbowego na formularzu PIT 39. Wysokość przychodu zawsze wynikać powinna z jakiegoś dokumentu – np. faktury. Koszt to koszt nabycie nieruchomości – darowizna i spadek to wartość zerowa – koszta biura nieruchomości, notariusza lub remontu, ale przed sprzedażą. 

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź