Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?
Nasze przepisy podatkowe nie są niestety zaliczane do najprostszych. Przysparzają wiele problemów osobom, które nie znają się na prawie i nie do końca wiedzą jak ów przepisy interpretować. Wątpliwości pojawiają się także u właścicieli nieruchomości planujących ich sprzedaż. Odpowiemy zatem na pytania dotyczące opodatkowania sprzedanej nieruchomości.
Kto może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości?
Jeśli nieruchomość została sprzedana po upływie pięciu lat od chwili jej zakupu, to przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego. Tutaj warto pamiętać, iż nie chodzi o lata kalendarzowe. Jeżeli więc zakupione mieszkanie zostało 2 stycznia 2018 roku, to sprzedać je będzie można dopiero w styczniu 2024 roku. Wcześniejsze zwolnienie nie będzie tutaj możliwe, jednak jest możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Czym jest ulga mieszkaniowa?
Ulga mieszkaniowa to nic innego, jak zwolnienie z części lub całości podatku od sprzedaży nieruchomości, jednak przeznaczone środki muszą być na cele mieszkaniowe własne. W praktyce daje to możliwość zakupienia innej nieruchomości, za środki ze sprzedaży tej pierwszej. Można to oczywiście wykorzystać w szerszym spektrum, gdzie przykładowo można nabyć nieruchomość dla niepełnoletniego dziecka. Ogólnie na to jest do 2 lat, inaczej będzie koniecznym opłacenie podatku.
Spadek via podatek od sprzedaży nieruchomości
Osoby, które dostały spadek nie będą musiały czekać 5 lat, by sprzedać nieruchomości i uniknąć płacenia podatku. Okres ten jest liczony jeszcze od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, więc jeśli ten okres już minął, to można odziedziczoną nieruchomość nabyć od razu. Analogiczna sytuacja jest w przypadku rozwodu.
Jaki wypełnić PIT przy sprzedaży nieruchomości?
Zeznanie podatkowe
Jeżeli nieruchomość sprzedaje się przed upływem 5 lat, to zachodzi konieczność poinformowania o tym właściwego urzędu skarbowego na formularzu PIT 39. Wysokość przychodu zawsze wynikać powinna z jakiegoś dokumentu – np. faktury. Koszt to koszt nabycie nieruchomości – darowizna i spadek to wartość zerowa – koszta biura nieruchomości, notariusza lub remontu, ale przed sprzedażą.
Brak Pytań, Komentarzy, Opinii