poniedziałek 18 października 2021

Aktywność inwestycyjna ożywiła się w drugim kwartale 2021 roku

Aktywność inwestycyjna ożywiła się w drugim kwartale 2021 roku

Aktywność inwestycyjna ożywiła się w drugim kwartale 2021 roku

Pierwsze półrocze 2021 roku w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku inwestycyjnym, według Cushman & Wakefield, wolumen komercyjnych nieruchomości inwestycyjnych z końcem pierwszego półrocza wygenerował 3,7 mld Euro, co sprawiło że był o blisko 25% niższy niż rok wcześniej. W drugim kwartale 2021 odnotować udało się ożywienie, co potwierdza zwiększona aktywność kupujących oraz sprzedających, intensyfikacja podróży europejskich inwestorów po krajach Europu Środkowej i

Wschodniej oraz nowe procesy marketingowe. To wszystko sprawia, że powstaje opcja zawarcia kolejnych transakcji przez zakończeniem 2021 roku.

Aktywność najczęściej koncentruje się na sektorze nieruchomości magazynowych, gdzie jej aktualna skala niebawem będzie mogła doprowadzić do powstania nowego referencyjnego poziomu cenowego. Wzrost aktywności pojawił się także na rynku lokali biurowych i w innych sektorach, czyli obiekty handlowe i mieszkania inwestycyjne.

POLSKA

Polska ponownie leży w kręgu zainteresowania inwestorów zagranicznych, a zwłaszcza europejskich, poszukujących nieruchomości magazynowych, czy biurowych na długoterminowy wynajem. Mniej atrakcyjne nieruchomości są dostępne w bardziej różnorodnych cenach, ponieważ w obu sektorach pojawiła się dość mocna konkurencyjność, zwłaszcza w Stolicy.

SŁOWACJA

Aktywność inwestorów w pierwszej połowie 2021 roku, sprawiła że ilość transakcji inwestycyjnych odnotowana została na zbliżonych poziomie do tych z 2020 roku. Wszystkie klasy aktywów rejestrują tutaj wpływy i przewiduje się, że także w drugim półroczu wszystko to się utrzyma. Niewielki spadek może zostać odnotowany w sektorze nieruchomości biurowych, magazynowych oraz instytucjonalnych. W przypadku nieruchomości dedykowanych pod spożywkę i parków handlowych, jest zauważalny również nieznaczny wzrost transakcji. Nieduża ilość aktywów, nieznacznie wpłynie na przewidziany całoroczny portfel inwestycyjny.

CZECHY

Inwestorzy zaczęli coraz bardziej w ożywiony sposób patrzeć z optymizmem na inwestycje na rynku, tym bardziej że mają zgromadzony na to kapitał. Aktywność w Czechach jest na niskim poziomie, ponieważ jest tam niska podaż, jeśli chodzi o nieruchomości, a wszystko to powoduje ograniczona aktywność deweloperów na rynku. Niestety daje się zaobserwować sporą różnicę pomiędzy oczekiwaniami a dostępnością produktów inwestycyjnych. Niski poziom aktywności deweloperskiej posiada również swoje plusy. Niewielka konkurencja dla istniejących już budynków, co wpływa na regularny wzrost czynszów. Zachodni inwestorzy poszukują nieruchomości logistycznych oraz mieszkań na instytucjonalny wynajem. Przeważnie wiedzą doskonale czego poszukują, a co za tym idzie, sfinalizowanie transakcji przy niespełnieniu oczekiwań jest bardzo trudne. Stąd ceny, jeśli już następuje sprzedaż, osiągają rekordowe poziomy.

Prym wiodą u inwestorów nieruchomości logistyczne, ze względu na brak pustostanów i wartkie wzrosty czynszów. To właśnie one przyciągają różnych inwestorów, co wywołuje spadek kapitalizacji do niespotykanie niskich poziomów. Większość transakcji skupia się na obiektach handlowych, gdzie jest dostępnych najwięcej nieruchomości na sprzedaż. Nabywcami takich nieruchomości są lokalni i regionalni gracze, ale i coraz więcej zachodnich inwestorów. Biurowce są ograniczone w dostępności, co sprawia iż częściej wybierają je lokalni niż zagraniczni inwestorzy – na to największy wpływ wywarł home office. Mieszkania na wynajem stanowią nowy i jeszcze niesprecyzowany sektor, ale pierwsze transakcje i tutaj inwestorzy zachodni zaczęli niedawno finalizować. Cały wolumen transakcji inwestycyjnych może tutaj wynieść 2 mld Euro. Będzie to 60% wzrostu, porównując z rokiem poprzednim i 70% ze średnią sprzed pięciu lat.

RUMUNIA

Tutaj rynek w sposób imponujący się rozwijał w czasie pandemii w 2020 roku. Podobnie jest w pierwszym półroczu 2021 roku.

Potencjalni nabywcy będą mieli niestety do czynienia z kompresją stóp kapitalizacji w cenionych lokalizacjach Rumuni, gdzie można znaleźć najwyższej klasy aktywa. Standardowe nieruchomości pozostaną z kolei na stabilnym poziomie.

WĘGRY

Na Węgrzech jest wielu chętnych na nieruchomości logistyczne, którymi interesują się inwestorzy krajowi oraz międzynarodowi. Wyzwanie stanowi jednak brak podaży, gdzie deweloperzy operujący na Węgrzech kierują sporo uwagi na ten rozwinięty sektor, tworząc bazy gruntów odpowiednich dla nich.

Mocna konkurencja jest również w przypadku nieruchomości biurowych posiadających wysoki standard w centrum. Aktywni są także inwestorzy w sektorze nieruchomości handlowych, gdzie szukają odpowiednich rzeczy pod inwestycje. Dużym zainteresowaniem cieszą się strip mall, supermarkety oraz magazyny handlowe wynajmowane zaufanym osobom.

Krajowe fundusze inwestycyjne zwiększają płynność finansowa lokalnie – ostatnio wychodzą nawet na rynki Europy Środkowej i pozostałych regionów.

 

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź