sobota 24 września 2022

Przeszło cztery miliony rozliczonych PIT-ów

Przeszło cztery miliony rozliczonych PIT-ów

Przeszło cztery miliony rozliczonych PIT-ów

Dzięki e-PIT elektronicznie bez udziału podatników zatwierdzonych zostało prawie cztery miliony trzysta tysięcy PIT-ów. To ponad pół miliona więcej niż deklaracji PIT-37 oraz PIT-38 w zeszłym roku.

Podatnicy są tak ufni w stosunku do fiskusa?

Czy może zapomnieli o terminie rozliczeń, który mijał z końcem kwietnia?

Przeszło 80% deklaracji zostało wysłanych przez Internet

MF i KAS podsumowały tegoroczne rozliczenia. Coraz więcej Polaków rozlicza się elektronicznie, wysyłając PIT bezpośrednio do Urzę dów Skarbowych. Najwięcej osób rozlicza się w lutym i marcu. Zwłaszcza jeśli korzysta się z ulg, to tym wcześniej chce się otrzymać zwrot nadpłaty podatku z PIT.

Ponad 5,8 mln PITów zostało złożonych w 2021 roku przez Twój e-PIT, m.in.:

  • 5,3 mln deklaracji PIT-37,
  • 170 tys. deklaracji PIT-38,
  • 78,9 tys. deklaracji PIT-36,
  • 199 tys. deklaracji PIT-28,
  • 49,8 tys. oświadczeń PIT-OP.

Do tego dokładając z systemu KAS zaakceptowane automatycznie PIT-y 37 i 38, mamy liczbę 10,1 mln e-PIT-ów. Niestety rozliczenie, gdzie podatnik wprowadził w PIT-ach PIT-28, PIT-38 i PIT-37, nie jest automatycznie akceptowane w Twój e-PIT.
Jeśli do tego doliczymy zeznania złożone przez e-deklaracje.gov.pl albo programy księgowe, to zyskamy liczbę 19,6 mln PIT-ów przekazanych przez podatników przez Internet. Młode pokolenia nie wypisują już papierowych druków, tylko rozliczają się przez Internet. Jedynie 2,1 mln zeznań, zostało rozliczonych papierowo.

Dlaczego coraz częściej zostawiamy rozliczenie zeznań fiskusowi?

W zeszłym roku PIT-37 i PIT-38 rozliczyło 3,8 mln, a tej wiosny już 4,3 mln podatników. Usługę Twój e-PIT ulepsza się i modernizuje co roku. Oczywiście nie udało się jeszcze uniknąć awarii czy niedoskonałości. Podatnicy mieli też przy niezaliczeniu pełnej ulgi na dzieci, zaniżony podatek. Zdarzali się u tacy, którzy myśleli, że podobnie jak w zeszłym roku i w tym zostanie przedłużony czas składania zeznań podatkowych.

4,3 mln podatników, których rozliczenia zostały zaakceptowane z automatu, uznaje to za przykry obowiązek i stara się tego po prostu unikać. Możliwe, że nie korzystają z żadnych ulg. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze warto jest zweryfikować poprawność deklaracji podatkowej, ponieważ zdarzają się błędy lub nie w pełni uzupełnione zeznania.

Jeżeli jednak chcielibyśmy zmienić coś w swoim rozliczeniu rocznym, rozliczeniem z automatu, to możemy zrobić to za pośrednictwem korekty PIT-u do końca 2026 roku.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź