poniedziałek 6 grudnia 2021

Wysokość zachowku zależy od wielu czynników

Wysokość zachowku zależy od wielu czynników

Wysokość zachowku zależy od wielu czynników

Ilość spadkobierców, umowa darowizny, wiek uprawnionego – to wszystko ma wpływ?

Jedynie najbliżsi mogą ubiegać się o zachowek, w sytuacji kiedy zostały pominięte w testamencie albo nie otrzymały pewnego minimum, które przewidział ustawodawca. Mogą wystąpić z żądaniem wypłacenia odpowiedniej kwoty, na której wysokość składa się kilka czynników. Główną rolę odgrywa dziedziczenie ustawowe, darowizny dokonane przez spadkodawcę oraz wiek uprawnionego.

Ile może wynieść zachowek?

Uprawnionemu przysługuje zwykle prawo do połowy udziału spadkowego – należy tutaj obliczyć ile on wyniesie, aby móc obliczyć sam zachowek.

Udział spadkowy łączy się nieodłącznie z dziedziczeniem spadkowym. Jest to nic innego jak ułamek wartości, jaką dana jednostka otrzymałaby w chwili dziedziczenia z ustawy. Wyznaczenie jego wielkości możliwe jest w odniesieniu do zasad wyznaczonych poprzez dziedziczenie ustawowe.

Przykładowo, jeśli dziecko spadkobiercy otrzymuje cały majątek, udział wynosi 1/1. Jeżeli miał brata to ½. Żona i rodzice z kolei – żona ½, a rodzice ¼ każde. Udział spadkowy to przeważnie ½.

Zachowek dziecka, które miało przejąć cały majątek wyniósłby ½, gdy ma brata przy ½ zachowek wynosi ¼. Nie zawsze jednak wysokość zachowku odpowiada połowie wynikającej z ustawy. Przepisy przewidują również prawo do wyższego zachowku, bowiem znaczenie odgrywa również wiek uprawnionego. W przypadku małoletnich wynosić może on nie ½, a ⅔ udziału spadkowego.

Wysokość ta znajduje przeważnie zastosowanie w przypadku jednostek trwale niezdolnych do pracy.

Nie zawsze uprawniony otrzyma jednak równowartość przysługującego mu zachowku.

Wysokość zachowku zależy więc od treści testamentu i liczby osób uprawnionych. Uwzględnia się tutaj także osoby, które odrzuciły spadek lub sądownie zostały uznane za niegodne dziedziczenia. Udział spadkobiercy w ustalaniu wysokości zachowku jest mniejszy, to samo dotyczy zachowku, który mu przysługuje.

Nie zawsze też otrzyma równowartość przysługującego mu majątku. Czasami się zdarza, że spadkodawca przepisze kwotę 150 000, kiedy to zachowek wynosi 200 000. Wówczas uprawniony może wystąpić o uzupełnienie zachowku, czyli wypłatę 50 000.

Umowa darowizny a jej wpływ na zachowek?

Umowa darowizny posiada także wpływ na wysokość zachowku. Może się tak stać, jeżeli spadkodawca rozdał swój majątek za życia. Nie sprawia to, że przepisy dotyczące zachowku nie mają zastosowania. Przy obliczeniu kwoty zachowku, wartość darowizn doliczana będzie do spadku.

Oznacza to, że nie tylko spadkobierca, ale i obdarowany może się ubiegać o zachowek. Może się też zdarzyć tak, że uprawniony do zachowku został pominięty w testamencie, ponieważ dostał darowiznę. Uwzględnić to trzeba przy obliczaniu przysługującego mu zachowku.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź