środa 10 sierpnia 2022

Dziedziczenia a darowizna – ilu z nas dostało mieszkanie za darmo?

Dziedziczenia a darowizna - ilu z nas dostało mieszkanie za darmo

Dziedziczenia a darowizna – ilu z nas dostało mieszkanie za darmo?

Zarówno dziedziczenie jak i darowizna stanowią istotny sposób wejścia w posiadanie nieruchomości mieszkalnej. Dowiedzmy się ilu Polaków musiało zakupić własne mieszkanie, by mieć gdzie mieszkać.

Analizy z reguły pomijają darowizny i dziedziczenie, a jest to dość istotny sposób przejęcia działek, mieszkań czy domów. Największą uwagę zwraca się na rynki – wtórny i pierwotny. Przyjrzeliśmy się tym danym dokładniej. Okazało się, że w ten sposób można się najszybciej wzbogacić. Dobrze byłoby wiedzieć, kto najczęściej korzysta na spadku czy darowiźnie lokalu mieszkalnego.

Dziedziczenia a darowizna
Żródło: NBP (zasobność gospodarstwa domowych w Polsce – Raport z badania 2016r.)

Co 4 Polak dziedziczy mieszkanie

Dane o sposobie pozyskania nieruchomości są niestety jeszcze rzadkością. Jedynym źródłem może być tutaj badanie zasobów gospodarstw domowych, które opublikowano z początkiem 2018 roku. Ów analiza NBP powstała na podstawie danych z ankiet przeprowadzonych w 2016 roku. Nie jest to jednak problemem, bowiem interesujący nas temat nie zmienia się szybko.

Ogólne analizy pokazują, że przeważnie Polacy nabywają mieszkania w następujący sposób:

  • zakup na wolnym rynku – ok. 38%
  • samodzielna budowa – ok. 23%
  • darowizna – ok. 15%
  • spadek – ok. 11%
  • wykup od spółdzielni lub gminy – ok. 11%
  • inne – ok. 2%

Niestety dane powyżej nie uwzględniają spadkobierców i dziedziczących, którzy to w ramach spadku lub darowizny dostali nieruchomość.

Podobnie jest z jednostkami, które zdecydowały się na sprzedaż otrzymanego domu lub mieszkania, chcąc ze z pieniężnych środków zakupić nową nieruchomość. Pomimo to jednak 26% stanowi dość spory odsetek zamieszkałych osób w domach czy mieszkaniach po odziedziczeniu.

Młodzi rzadziej się budują

Analiza  wykonana dogłębnie przez NBP prezentuje się interesująco. Instytucja ta zajęła się sprawdzeniem, w jaki sposób głowa danego gospodarstwa domowego pozyskuje nieruchomość mieszkalną. W przypadku osób poniżej 45 r.ż. zakup jest praktycznie jedynym sposobem na pozyskanie nieruchomości. Zdarzają się oczywiście również darowizny oraz spadki. W przypadku starszych wiekowo jednostek główną rolę odgrywa samodzielna budowa domu – uwłaszczenie.

Bogaty może więcej – częściej stawiają domy i są obdarowywani

Dane dotyczące miejsca zamieszkania, statusu mieszkaniowego, a sposoby nabycia nieruchomości są interesującym uzupełnieniem powyższych danych. Wskazane zostały na nich części gospodarstw domowych z danych grup społecznych posiadają na własność mieszkanie lub dom. W przypadku najuboższych Polaków, niestety własne mieszkanie jest rzadkością.

Zaznaczyć trzeba też, że grupa decylowa 30%-40% i 90%-100% (w tym i 10% najbiedniejszych Polaków) – udział jednostek mających minimum jeden dom lub mieszkanie jest zbliżony.

NBP wskazuje w wynikach badań, że równomiernie ze wzrostem zamożności wzrasta także udział w ów gospodarstwach domowych, które stawiają na budowę własnego lokum. Kolejno uwagę zwrócić należy na darowizny. Nie da się ukryć, że osoby posiadające ponadprzeciętny status majątkowy, za pośrednictwem darowizny wchodzą łatwo w posiadanie lokali i domów. Najwyższym wynikiem cieszą się wskazane na powyższym wykresie najzamożniejsze gospodarstwa domowe.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź