sobota 23 września 2023

Czemu grudzień jest dobrym miesiącem na sprzedaż nieruchomości?

Czemu grudzień jest dobrym miesiącem na sprzedaż nieruchomości

Czemu grudzień jest dobrym miesiącem na sprzedaż nieruchomości?

Zawsze pod koniec roku w Warszawie można zaobserwować wzrost liczby realizowanych transakcji na rynku nieruchomości. Można być tym faktem nieco zdziwionym, gdyż w grudniu raczej przygotowujemy się do Świąt Bożonarodzeniowych. Niektórzy nie do końca wiedzą, że jest to akurat najlepszy czas właśnie na sprzedaż mieszkania. Może się wydawać, iż potencjalni nabywcy w tym czasie są zajęci całkiem czymś innym. Z danych allegro wynika, że w ostatnim miesiącu ludzie kupują 3x a nawet 4x więcej, jak widać taką sytuację również można dostrzec na rynku nieruchomości.

Dlaczego właśnie grudzień?

Można wyróżnić trzy przyczyny, dla których spotęguje się sprzedaż w grudniu:

– może być prezentem na gwiazdkę, ponieważ część kupujących uważa, że święta stanowią doskonały okres na zakup mieszkania dla swoich bliskich. Już w listopadzie rozpoczyna się przeglądanie ofert za odpowiednim prezentem i są osobiście zaangażowani nabyciem nieruchomości.

– wraz z nadejściem Nowego Roku większość nabywców, będzie chciała zamieszkać w nowym mieszkaniu, zmienić otoczenie oraz zacząć nowe życie. Ważne dla nich będzie wobec tego zakupienie nieruchomości jeszcze przed zakończeniem roku.

– największą grupę będą reprezentowały osoby, chcące zdążyć ze złożeniem wniosków o kredyt w banku, jeszcze w bieżącym roku. Niestety co roku powiększa się wkład własny, stąd jest to takie ważne. Do końca 2015 roku było 10%, teraz jest to 15% lub nawet 20%. Nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na tak wysoką kwotę, bowiem długo musiałby oszczędzać. Nowa sytuacja na rynku w czasie pandemii jeszcze bardziej utrudniła dostęp do kredytu. Chcąc nabyć nieruchomość wartującą 300 tys. zł, musiałby mieć przygotowane 45 – 100 tys. zł – pomijamy już PCC oraz inne opłaty.

Wszystko to sprawia, że to grudzień jest odpowiednim miesiącem na zakup oraz sprzedaż nieruchomości. Styczeń i luty są najsłabszym okresem, gdzie ma się do czynienia ze stagnacją. Później czeka się tylko do wiosny, gdyż wszystkie lokale, które były wystawione już się sprzedały. Rynek się zmienia, COVID-19 namieszał, namieszały też media i jak to się wszystko rozwinie w przyszłości nikt nie wie, ale jak zawsze jedni na tym zarobią inni stracą.

Dobre porady dla Ciebie jako sprzedającego.

Co możesz zrobić z wiedzą, którą uzyskałeś?

  1. Rusz ze sprzedażą już teraz i nie czekaj na czas po świętach, ponieważ jedynie stracisz a nie zyskasz,
  2. Zdecyduj się tylko na jedno biuro, które Twoim zdaniem jest najlepsze. Takie, które oferuje wideo, spacery 3D, home staging, gdyż te sposoby przyciągają większą liczbę zainteresowanych,
  3. Nie żałuj wynagrodzenia pośrednikowi chyba, że naprawdę przesadza… i co najważniejsze – nie śpiesz się. Jeżeli chcesz działać, to tylko teraz, ponieważ nie masz czasu do stracenia. Odpowiednio przygotowana nieruchomość, to perełka na rynku, by zaistnieć z nią od samego początku na rynku i zrealizować szybką transakcję. Jest szansa, że mieszkanie sprzeda się po niezwykle korzystnej cenie, bowiem jest na nie duży popyt i dobrze będzie to wykorzystać.

Nie przenoś współpracy z biurem nieruchomości na termin późniejszy. Czas liczy się tutaj najbardziej. Jedynie pośrednik, który wykona odpowiednio zdjęcia, zaoferuje rynkową cenę i marketing, zrealizuje prezentację, wypromuje dobrze ogłoszenie i przeprowadzi twarde negocjacje odpowiednio szybko sprzeda Twoją nieruchomość i to z zyskiem.

Jedna rada: znajdź odpowiednie biuro nieruchomości w Warszawie i już dziś zacznij działać. Efekty zaskoczą Cię niebawem.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź