niedziela 17 Styczeń 2021

Nowe mieszkania w niestandardowych miejscach

Nowe mieszkania w niestandardowych miejscach

Nowe mieszkania w niestandardowych miejscach

Nowe mieszkanie w starym browarze – jesteś zdziwiony? Nie? I bardzo dobrze, ponieważ rewitalizacja jest już cenionym trendem na rynku nieruchomości. Modernizacji podlegają teraz rozliczenie kamienice oraz tereny przemysłowe, które niegdyś zostały wyburzone, bez podjętych prób adaptacji.

Stare miejsca, nowy duch

Rewitalizacja polega na wyburzeniu części nieruchomości, by kolejno odbudować ją zgodnie z przyjętym planem, przy użyciu nowoczesnych materiałów. Najczęściej z takiego budynku pozostawia się jedynie ściany zewnętrzne, by zachowany został pierwotny kształt miejsca. Z reguły zmianie ulega przeznaczenie nieruchomości, które dopasowuje się do potrzeb współczesnego świata.

Nie trzeba Dalego się rozglądać za przykładem. Jeden jest realizowany w Krakowie na Stradomskiej 12-14. Jest to głośny projekt rewitalizacji, gdzie odnowie podlegała XIV-wiecznej kamienicy pod kątem apartamentów mieszkaniowych i ekskluzywnego hotelu.

Miastem aktywnym od niedawna w przywracaniu odpowiedniego wyglądu obiektom jest Łódź. Rewitalizowane są nie tylko jednak kamienice, ale również place, parki oraz ulice. Ważnym obiektem jest biurowo-mieszkalna Fuzja. A odnowienie obszarów poprzemysłowych w Łodzi nie jest żadnym wyjątkiem i stanowi to dość istotny segment rynku nieruchomości.

W XIX wieku następował czas rozwoju osiedli pracowniczych oraz fabryk, znajdujących się wielokrotnie na obszarach miejskich. Państwowa Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych lub zakłady włókiennicze Karola Scheiblera, to obszary przemysłowe, które można znaleźć w centrach miast.

Prywatyzacja przemysłu oraz transformacja systemowa w 1989 miały znaczący wpływ na zmianę krajobrazu polskich miast. Wiele fabryk działających w centrach miast zaliczyło upadek, a na obrzeżach miast znalazły się te, które przetrwały.

Zdegradowane tereny zostały pozostawione po przeprowadzce przemysłu na przedmieścia. Latami popadały w ruinę, chociaż posiadały wartość historyczną oraz architektoniczną. W międzyczasie ceny gruntów w centrach miast powędrowały w górę, zaś liczba działek, na których była możliwość budowy zmniejszała się.

Trzeba było zaadopotowywać nowe miejsca pod inwestycje. Opcją były tereny industrialnych fabryk i obiektów, które wykazując potencjał dały możliwość ich wykorzystania.

Nie da się ukryć, iż tereny poprzemysłowe da się przekształcić w mieszkania, ale również obiekty handlowe, biurowe, kulturowe, usługowe oraz magazynowe. Jest to kosztowny i skomplikowany proces. Sama idea pokazania walorów i przywrócenia funkcjonalności poprzemysłowych budynków – mających teraz status spuścizny narodowej – jest pozytywnym trendem w Polsce.

Dowodów na to nie brak – na przykład ul. Dolnych Młynów, ul. Ząbkowskiej, osiedle Koneser w Warszawie, osiedle przemysłowo-mieszkaniowe Księży Młyn w Łodzi, czy Browary Wrocławskie na Woli.

Rewitalizacja budynków

Rewitalizacja stanowi istotną część zagospodarowania przestrzeni miast. Pozytywny trend adaptacji historycznych budynków, na przykład do celów mieszkaniowych. Nowoczesny design dopasowany do dynamicznie rozwijających się miast, działa prestiżowo pod charakter społeczności.

Korzyści dla miasta i jego mieszkańców

Po zdecydowaniu się na rewitalizację poprzemysłowych obszarów na nowe mieszkania, koniecznym jest liczenie się w wysokimi kosztami samego przedsięwzięcia.

Należy wykonać badania stanu gleby i zagospodarowania terenu. Czasami bywa, że obszar jest niezdatny do użytku i jako przykład można tutaj podać różnego rodzaju skażenia ziemi rtęcią (Zakład Wytwórczy Lamp im. Róży Luksemburg w Warszawie).

Czy inwestycja w przestarzałe, zdewastowanie nieraz poprzemysłowe budynki jest opłacalna? Pewnie, że tak. Poza niezwykle dużym pożytkiem, jaki płynie z opcji przywrócenia funkcjonalności obiektów historycznych, jest to również opłaca pozyskania dodatkowych mieszkań, czy lokali usługowych. Rewitalizacja to również korzyść dla miasta.

Głównie jest to sposób na zwiększenie atrakcyjności, dzięki uporządkowaniu terenu oraz pozbycia się pustostanów, zastąpiwszy je nowoczesnymi obiektami. W ten sposób ożywia się obszar, tworzy nowe miejsca pracy i mieszkania, które nadają nieraz prestiżowego charakteru lokalizacji.

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Ocena
5 (os.: 3)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź