Kanały dystrybucji ofert turystycznych

Żeby poznać dobrze klasyfikację kanałów dystrybucji, najpierw trzeba dowiedzieć się czym jest właściwie sama dystrybucja. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to cały proces, jaki zachodzi na produkcie od momentu wypłynięcia go od producenta, aż do chwili, kiedy zostanie on odebrany przez ostatecznego klienta. Czasami produkt mija kolejnych pośredników pomiędzy produkcją, a ostatecznym klientem, a czasami jest on od razu sprzedawany bezpośrednio do klienta.

Głównym celem dystrybucji, jest przede wszystkim przekazanie konkretnego produktu, zachowując jak najniższe koszta, kierując go do jak największej grupy odbiorców.

Wśród kanałów dystrybucji usług turystycznych można wymienić dwa typy dystrybucji. Do pierwszego z nich zalicza się przede wszystkim kanał bezpośredni. W ten sposób produkt trafia od razu od producenta do klienta. Natomiast kanały pośrednie, jak już wcześniej wspomniano, charakteryzują się tym, że pomiędzy producentem, a bezpośrednim klientem, znajdują się jeszcze podmioty, zwane dystrybutorami. W branży turystycznej tymi podmiotami są na przykład pośrednicy turystyczni, bądź agenci turystyczni.

Skoro już wiemy, że w branży turystycznej podmiotami w  pośredniej dystrybucji jest agent lub pośrednik turystyczny, to należy jeszcze określić klienta, a także producenta. Klientem jest oczywiście turysta zainteresowany produktami turystycznymi. Zaś producentem jest organizator turystyczny, który konsoliduje różne usługi turystyczne, dzięki czemu powstaje jeden pakiet promowany jego autoryzowanym logiem.

[1] Mazurkiewicz L., Planowanie marketingowe w przedsiębiorstwie turystycznym, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002, s. 240,241.
Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *