sobota 11 Lipiec 2020

Jaki jest fundament produktu turystycznego, a czym jest produkt rzeczywisty? [6]

turystyka turysta

Fundament produktu turystycznego

Jeśli ktoś zastanawia się w ogóle na jakiej zasadzie w ogóle opiera się produkt turystyczny, to trzeba tutaj po prostu wyjaśnić, że usługi turystyczne, to nic innego jak sprzedawanie marzeń. Każdy odbiorca otrzymuje wizję idealnego wypoczynku w luksusowym hotelu, w ciszy oraz spokoju. Ludzie, którzy marzą o tym, by sprawić sobie przyjemność po ciężkich i pracowitych miesiącach, poszukują ofert pasujących do ich wymagań.

Według Mazurkiewicza można wymienić najczęstsze potrzeby, którymi kierują się konsumenci korzystający z usług turystycznych. Do nich zalicza się między innymi potrzeba przeżyć estetycznych, poznawczych, spokoju, a także przeżyć emocjonalnych. Ktoś również chce się zrelaksować, sprawdzić się w różnych sportach, albo ma ochotę odwiedzić swoich bliskich, lub też załatwić sprawy biznesowe.

Za fundament produktu turystycznego brany będzie przede wszystkim komplet pozytywnych stron, które zagwarantują konsumentom wypoczynek, satysfakcję, relaks, czy też nowe przeżycia. Jest to często komplet pragnień i nadziei odnośnie idealnego wypoczynku. Konsumenci cieszą się już na samą myśl o wyjeździe, jeszcze nie korzystając z tej usługi.

Gdy już wiemy jak konsumenci odbierają produkt turystyczny, warto przejść do produktu rzeczywistego. Czyli to co jest serwowane klientom w rzeczywistości i dosyć dosadnie. Takim produktem będzie na przykład hotel, transport, atrakcje turystyczne, a nawet wyżywienie. To one tworzą cały pakiet turystyczny.

Produkty turystyczne często są również dość mocno rozszerzane o dodatkowe usługi. A zaliczają się do nich chociażby rezerwowanie noclegu lub wycieczki za pośrednictwem Internetu, możliwość zapłacenia swoja kartą debetową lub kredytową, skorzystanie z opcji all inclusive oraz wiele innych.

Usługi dodatkowe służą przede wszystkim do tego, by konsument był zachęcony do skorzystania z tej, a nie konkurencyjnej oferty. Jest to obopólna korzyść. Dany konsument jest zadowolony dzięki wygodniejszemu korzystaniu z produktu turystycznego, natomiast sprzedawca ma więcej klientów.

Zwraca się również uwagę, iż rdzeń produktu jest uzależniony od rodzaju świadczonej usługi:

Rdzeń produktu:

Wyjazdy zdrowotne
– usługi masażystów
– kąpiele
– gimnastyka

Wyjazdy służbowe
– usytuowanie hotelu
– dostęp do Internetu w pokoju
– możliwość wyżywienia

Wyjazd wypoczynkowy
– komfortowy hotel – potrzeba snu
– możliwość wypoczynku
– możliwość wyżywienia

[1] Mazurkiewicz L., Planowanie marketingowe w przedsiębiorstwie turystycznym, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002, s.18 [2] Altkorn J., Marketing w turystyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002,  s.102 oraz Przedsiębiorstwo turystyczne w gospodarce rynkowej, Rapacz A. (redakcja naukowa), Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2001, s.132 [3] Chudoba T., Marketing w turystyce, CeDeWu Sp. z o.o., Warszawa 2008, s.136. [4] Altkorn J., Marketing w turystyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, s.20
Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
  • 9/10
    Wiedza i Rozwój - 9/10
9/10
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.57 (os.: 42)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź