Woda na i w gruncie kontra zakup działki

Woda na i w gruncie kontra zakup działki. Nabycie działki gruntowej powinno zawsze wiązać się z analizą warunków geodezyjnych, jakie panują na działce. Analiza powinna najlepiej być dwukierunkowa.

Sporo osób jest zdecydowanych na zakup nieruchomości gruntowych jesienią, ewentualnie wczesną wiosną. Jest to związane z ekonomią, gdzie statystycznie w tym okresie ceny tego typu nieruchomości potrafią być znacznie niższe. Z drugiej strony jest to wynikiem z osobistych obserwacji kupującego, który często weryfikuje sytuację wiążącą się z systemem melioracji. Jesień to czas większej ilości opadów, wiosną zaś występują roztopy, co daje możliwość sprawdzenia, czy z okolicznych działek czasem nie spływa woda oraz jeśli tak, to jak długo zalega na powierzchni działki i czy może to przynieść jakiegoś rodzaju podtopienia.

Stanowi to najtańszy oraz niezwykle skuteczny sposób na wykonanie wstępnej analizy potencjału gruntowej nieruchomości.

Analizę atrakcyjności gruntu można też wykonać poprzez sprawdzenie warunków geologicznych, które na niej występują. Cała dokumentacja inżyniersko-geologiczna i analiza poziomu wód gruntowych – znajdujących się w strefie saturacji – będą w stanie zdeterminować projekt domu z dokładnością co do pół metra. Spory wpływ mają na to, czy dom może być podpiwniczony, czy może posiadać zabudowę urządzeń infrastruktury technicznej, kanalizacji i innych. Ich realizacja daje możliwość określenia odpowiedniego zagospodarowania działki. Tego, jaki typ domu może zostać na niej postawiony i gdzie najlepiej wykonać studnię, jeśli chce się korzystać z wód gruntowych.

Niezależnie od tego, czy kupuje się działkę z rynku wtórnego, czy bezpośrednio od dewelopera, dobrze jest się dowiedzieć czy przeprowadzone zostały wcześniej któreś już z wymienionych wyżej analiz. Jeśli tak, dobrze o nią poprosić, ponieważ dzięki temu zaoszczędzi się czas oraz pieniądze.

Dane, które powinna zawierać taka dokumentacja inżyniersko-geologiczna, są głównie dane o typie gruntu, głębokości na której znajdują się wody gruntowe, ich wpływie na potencjalnie wybudowany budynek, a także ich oddziaływaniu na konstrukcje z żelbetonu, przekroje techniczne i geotechniczne wraz z parametrami nośników wszelkich warstw geologicznych wraz z zaleceniami oraz wnioskami. Sprawy związane z badaniami geotechnicznymi regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 września 1998 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków postawienia obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 126, poz. 839).

Podsumowując można powiedzieć, że wody występujące na i w gruncie mają niemałe znaczenie, jeśli chodzi o komfort i sposób użytkowania samej nieruchomości. Określa także fakt, czy dana działka będzie zakupiona, czy też nie. Woda na i w gruncie kontra zakup działki.

Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *