środa 10 sierpnia 2022

Jak wyciszyć mieszkanie? Sprawdzone sposoby na wyciszenie mieszkania 

Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie?

Sprawdzone sposoby na wyciszenie mieszkania

Osoby mieszkające w blokach, bardzo często narzekają na hałas. Na szczęście można mieć do dyspozycji wiele sposobów, które pozwolą na szybkie uporanie się z powszechnie występującym problemem. Co można zrobić, by cieszyć się ciszą?

Hałas w mieszkaniu – poważny kłopot

Dźwięk może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, wpływa na dyskomfort związany z brakiem możliwości zrelaksowania się oraz wyciszenia, w nocy utrudnia znacząco sen. Hałas może pochodzić z różnych źródeł. Najbardziej narażone są na niego lokale zlokalizowane z boku budynków, zwłaszcza leżące w centrum miasta. 

Samochody, tramwaje i autobusy, ale i piesi oraz sąsiedzi mogą być dość uporczywym źródłem hałasu w naszym mieszkaniu. Sposób budowy bloków niestety nie jest wcale na plus dla nas, ponieważ cienkie ściany oraz wentylacja stanowią doskonały przepis na hałas w mieszkaniu. 

Jak wyciszyć mieszkanie?

Wygłuszenie, wyciszenie i wytłumienie?

Każdy z tych terminów oznacza coś innego, ale ich wspólnym celem jest wyciszenie maksymalnie mieszkania. 

Co one oznaczają:

  • wygłuszenie – jest metodą opartą na zmniejszeniu dźwięków, które przedostają się z innych pomieszczeń. Oznacza to, że dzięki wygłuszeniu w danym pomieszczeniu nie usłyszy się dźwięków z zewnątrz i odwrotnie. Czy pokój będzie wygłuszony, zależeć będzie od jego ścian – dokładniej izolacji akustycznej. 
  • wyciszenie – zawiera w sobie wytłumienie i wygłuszenie, niwelując dźwięki w każdy z tych sposobów.
  • wytłumienie – opiera się na odpowiednim urządzeniu wnętrz, by elementy znajdujące się w nim pochłaniały wszystkie uciążliwe dźwięki. Do tego celu można wykorzystać koce, poduszki i inne tekstylia o odpowiednich właściwościach. 

Sposoby na wyciszenie pomieszczenia – najpopularniejsze

Tapeta zwykła lub akustyczna

Tapety mogą dobrze wygłuszyć ściany w naszym mieszkaniu. Jeżeli potrzebna jest nam niewielka izolacja od dźwięków, to wystarczającą będzie zwykła tapeta. Najlepsze są modele o chropowatej strukturze. Przy chęci wygłuszenia intensywniejszych dźwięków sprawdzą się na pewno tapety akustyczne, czyli okładzina pochłaniająca dźwięki. Dodatkowo stanowi ona dobrą izolację termiczną. Cena takiej tapety jest znacznie wyższa, ale za to ma o wiele skuteczniejsze właściwości. 

Panele ścienne

Panele ścienne również dobrze potrafią wygłuszyć ściany mieszkania. Wypełnia je pianka o wysokim współczynniku pochłaniania fali dźwiękowej. Sprawdzają się także pod kątem estetycznym, dobrze dobrane mogą stworzyć ciekawe wnętrze. 

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany jest w stanie wytłumić sporo dźwięków, dzięki czemu nie słychać dźwięków dobiegających z góry. Można dla lepszego wytłumienia użyć jeszcze maty wygłuszającej. Jako jedyny minus można tutaj uznać zmniejszenie wysokości danego pomieszczenia. Sufit podwieszany jest także dodatkowym kosztem. 

Dźwiękoszczelne okna

Dźwięki dobiegające z zewnątrz mogą wymagać od nas zamontowania okien o wysokiej izolacji akustycznej. W chwili wybierania tego typu okien należy sprawdzić wskaźnik RW. Im głośniej, tym wyższy powinien być ów wskaźnik. 

Okiennice

Zamiast wymieniać okna, można zastosować okiennice. Można je montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okna. Stanowią nie tylko dobrą izolację akustyczną, ale także ciekawy wystrój. 

Wygłuszenie drzwi

Najczęściej spotyka się wyciszenia drzwi w postaci mat izolujących hałas lub tapicerki. Maty powstają z materiału piankowego. Naklejone na drzwi dobrze izolują mieszkanie przed dźwiękami dochodzącymi z klatki schodowej. Tapicerka z kolei to materiał do obijania drzwi o trójwymiarowej fakturze i różnych kolorach. 

Wystrój wnętrza

Jako najtańszy sposób można uznać wyciszający wystrój pokoju. Mnóstwo poduszek, zasłon i dywanów – nie osiągniemy wybitnych rezultatów, jednak uda się nam rozwiązać z pewnością problemy z niewielkimi, acz uporczywymi dźwiękami. 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź