sobota 30 Maj 2020

Anchor tekst

Anchor tekst opis

Tekst zakotwiczenia (anchor text, ang. “anchor” – kotwica) – Jest to tekst hiperlinku, którego obecność wpływa na pozycjonowanie strony.

Tekst umieszcza się między znacznikami <a> i </a>. Gdy umieścimy określoną frazę na przykład „Strony internetowe” w link <a href=”https://www.strona.pl”>, wtedy fraza „strony internetowe” jest tak zwanym tekstem zakotwiczenia. Użytkownik, który wchodzi na stronę internetową widzi tekst zakotwiczony, ponadto prowadzi on do konkretnej strony, o której zresztą podaje określone informacje.

Jeśli na stronie umieści się trafne frazy, które odpowiadają podstawowemu zapytaniu, to szanse na skuteczne pozycjonowanie rośnie. W treści strony linkującej umieszcza się linki zewnętrzne, w których powinny zostać umieszczone frazy kluczowe. W ten sposób możliwe jest zdobywanie linków do strony internetowej, która jest linkowana. Taki proces nazywa się potocznie Link Building. Pozycjonowanie w największej mierze zależy od trafnie dobranych fraz kluczowych.

Rodzaje tekstów zakotwiczenia:

Aby wiedzieć na jakie decydować się frazy kluczowe dla tekstów zakotwiczenia, należy przeanalizować statystyki wyszukań, które są wpisywane do interesującej użytkownika wyszukiwarki. Przykładową wyszukiwarką może być Google. Niekoniecznie muszą to być sztywno przepisane frazy kluczowe, w grę wchodzą także ich synonimy, jak i również popełniane błędy ortograficzne, które są popełniane zwykle popełniane przez Internautów. Istotne jest również to, żeby frazy kluczowe pod względem doboru słów zgadzały się z treścią strony linkowanej. Nie mogą wyglądać one sztucznie, ponieważ przeglądarka sklasyfikuje je jako SPAM. Identycznie może być potraktowana strona, jeśli wystąpi w niej za dużo linków z tą samą frazą. Jeśli treść strony zawiera również linki ze słowami kluczowymi nie do końca czystymi, to stosunek linków z frazami czystymi, do tych poprzetykanych powinien wynosić jeden do trzech. Tekst nie powinien być brany z mieszarek, ponieważ jego treść musi być zrozumiała i przede wszystkim unikalna.

  • Teksty z frazami kluczowymi – linki zawierają frazę kluczową o niezmodyfikowanej formie, dającą bardzo wysokie wyniki w pozycjonowaniu. Tekst zakotwiczenia, powinien składać się z nie więcej niż z 3 słów, np. „budowa domów”
  • Teksty “rozcieńczone” – wyróżniają się one tym, że do słów kluczowych „czystych” dodano słowa konkretyzujące wyszukiwania. Jednak wpływa to na zmniejszenie konkurencyjności frazy kluczowej. Przykładowa fraza „budowa domów drewnianych Warszawa”
  • Naturalne (domenowe) teksty zakotwiczenia – tworzą je nazwy domeny lub przysłówki typu „tutaj”

 

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.48 (os.: 42)

0 opinie

Zostaw odpowiedź