sobota 11 Lipiec 2020

Usability

Usability

Usability serwisu (z ang. usability – użyteczność, wygoda korzystania, ergonomia) – dzięki tej właściwości, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy użytkownik bez problemu może poruszać się między rozdziałami serwisu, a także jak wygląda praca w jego interfejsie.

Czynniki wpływające na usability:

 • Nauczalność (learnbility). – jest to czynnik, pokazujący, w jakim tempie użytkownik po raz pierwszy korzystający z interfejsu, sobie z nim poradzi.
 • Efektywność użytkowania (efficiency) – użytkownik, który bez problemu porusza się po całym serwisie i wykonuje na nim różne zadania, będzie z witryny bardziej zadowolony, niż użytkownik, który nie może kompletnie połapać się we wszystkich zakładkach
 • Zapamiętywalność (memorability). – jest to cecha pozwalająca na szybkie zapamiętywanie zasad działania interfejsu, ale również jego rozmieszczenia i poruszania się po nim. Im trudniejszy interfejs do zapamiętania, tym więcej kłopotu z jego obsługą ma użytkownik.
 • Ilość i stopień ważności błędów – Im więcej użytkownik popełnia błędów podczas poruszania się po stronie internetowej, tym więcej wymaga ona poprawek
 • Subiektywne odczucie – tutaj każdy użytkownik ma prawo ocenić serwis w subiektywny sposób, czyli według własnych odczuć.

 

Znaczenie usability 
Przeprowadzone różne badania dowodzą, że jeśli usibility, nie jest w dobrej formie, to serwis traci czytelników, a na przykład sklep internetowy straci klientów. Takie dane przygotowały dwie firmy: User Interface Engineering Inc, a także Forrester Research. Chyba żaden użytkownik nie lubi, jak za długo ładuje się strona internetowa, albo nie może się w niej swobodnie odnaleźć. Właściwie liczy się, im szybciej tym lepiej, ale również przy zachowaniu najwyższej jakości grafiki, multimediów, treści pozbawionych błędów. Jednym słowem poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Liczą się właściwie pierwsze sekundy od wejścia na daną stronę internetową. Albo nowy użytkownik, bez problemu się w niej odnajdzie, albo zniechęcony poszuka konkurencyjnej witryny.
Projektowanie oraz testowanie Usability
Serwis, który ma być funkcjonalny, tworzy się w dwóch etapach: projektowania, a także testowania.

 • Projektowanie usability (Usability Engineering) – Pierwszy krok do stworzenia przyjaznego serwisu, który nie będzie sprawiał żadnych trudności w obsłudze każdemu użytkownikowi. Projektowanie składa się z kilku podstawowych etapów:
  1. w jednym miejscu muszą się znaleźć wszystkie dane i wymagania dotyczące funkcjonowania serwisu
  2. kolejnym krokiem jest stworzenie prototypu i jego przetestowanie
  3. Projekty oraz wszelkie alternatywy podlegają ocenie
  4. specjaliści wczuwają się w zwykłych użytkowników i patrzą, czy mogą ich spotkać różne problemy ze strony serwisu
  5. wymyślenie rozwiązań na poprawę funkcjonalności serwisu
 • Testowanie usability (Usability Testing) – Ostatnia faza, która pozwala na dokładne opracowanie usability serwisu. Do tego celu wykonywane są testy przez tak zwanych testerów, z zastosowaniem poszczególnych prototypów. Tester dokładnie określa co mu przeszkadza, co jest prawidłowe itp., a jego wypowiedzi są dokładnie spisywane. Do najważniejszych parametrów zbieranych podczas testowania zalicza się:
  1. informacje jakie kroki należy wykonać, żeby osiągnąć zamierzony cel
  2. Jeśli użytkownik popełniał błędy w serwisie, są one brane pod uwagę
  3. wszelkie trudności, z którymi tester się spotkał na serwisie
  4. tester wydaje swoją subiektywną opinię na temat działania serwisu

Dzięki dokładnym testom, jest szansa na naniesienie poprawek, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze strony serwisu.

Etapy tworzenia funkcjonalnego i wygodnego w obsłudze serwisu

 • Etap wstępny – tutaj trzeba stwierdzić:
 • Cel – czyli po co ma zostać stworzony serwis
 • Grupę docelową – czyli do kogo ma być kierowany serwis
 • Cechy serwisu, dla których grupa docelowa ma na niego zaglądać

Nie zapominajmy o tym, że serwis powinien się cechować przede wszystkim prostotą, a także funkcjonalnością. Oczywiście serwis o konkretnej tematyce będzie skupiał ludzi zafascynowanych tym tematem. Ale jeśli serwis będzie się długo ładował, będzie skomplikowany w obsłudze, to może się spotkać z negatywną opinią zwykłych użytkowników, i w efekcie brakiem odwiedzin.

 • Zbiór danych i wymagań (brane są pod uwagę serwisy, które już istnieją) – Użytkownicy, którzy odwiedzają już istniejący serwis mogą wypowiadać się na temat jego funkcjonalności i wyrażać swoje subiektywne opinie poprzez:
 • Formularz kontaktowy
 • Analizę logów serwera
 • Testy usability serwisu, który już działa
 • Opracowanie prototypu. Realne serwisy są łatwiejsze do oceny usability, dlatego też specjaliści tworzą ich prototypy. Fakt, że prototypy zawierają o wiele mniejszą ilość treści, i nie zawierają zwykle grafiki. Ale liczy się przede wszystkim to, czy prototyp serwisu radzi sobie z wykonywaniem określonych zadań, które chcą wykonać na nim użytkownicy
 • Tworzenie treści oraz jej optymalizacja. Użytkownicy, którzy chcą zaglądać na dany serwis, oczekują unikalnej i bardzo dobrej jakości treści.  Im treści są przydatniejsze, bardziej merytoryczne i napisane poprawnym językiem, zrozumiałe dla użytkowników, tym usability jest wyższe. Bardzo wazne jest zastosowanie tytułów i nagłówków akapitów, a także rozsądne rozmieszczenie tekstów na serwisie.

 

Organizacja nawigacji strony. Ta cecha zostanie zachowana, jeśli użytkownicy nie będą mieli żadnego problemu z poruszaniem się po serwisie. Użytkownik nie powinien mieć żadnego problemu z przejściem do odpowiedniego rozdziału, lub zapamiętaniem, gdzie znajdują się szukane przez niego treści.

 

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.35 (os.: 40)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź