Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego – to możliwe i dziś.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego – to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask?

  1. Problem mieszkaniowy w Polsce cały czas się powiększa
  2. Czym są mieszkania lokatorskie?
  3. Program „Mieszkania Lokatorskie” pomoże spółdzielniom
  4. Za co płacą lokatorzy?
  5. Bezpieczne budownictwo

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego – to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie – idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

1. Problem mieszkaniowy w Polsce cały czas się powiększa

Problem dostępności mieszkań w Polsce z roku na rok się pogłębia. Najnowsze dane sugerują, że aby zaspokoić popyt na polskim rynku mieszkaniowym, potrzeba od 1,5 do nawet 2 milionów mieszkań. Serwis Morizon.pl podaje, że ponad 400 tysięcy dorosłych Polaków bez własnego lokum nadal mieszka z rodziną, podczas gdy z problemem braku swojego mieszkania boryka się ponad 1,8 miliona osób. Te liczby rzucają światło na stan mieszkalnictwa w Polsce, gdzie coraz więcej osób zmagających się z trudnościami finansowymi, brakiem zdolności kredytowej lub innymi wyzwaniami nie może sobie pozwolić na własne miejsce do życia.

2. Czym są mieszkania lokatorskie?

Nowe mieszkania w formule spółdzielczej wydają się być idealną receptą na problemy mieszkaniowe Polaków. Spółdzielnia zaciąga w banku kredyt na budowę. Lokator wpłaca wkład mieszkaniowy, a po wybudowaniu mieszkania spłaca je w czynszu, w wygodnych niskich miesięcznych ratach, aż do całkowitej spłaty. Wtedy staje się jego prawowitym właścicielem. Co ważne, aby stać się lokatorem, a po spłacie właścicielem mieszkania, nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową.

3. Program „Mieszkania Lokatorskie” pomoże spółdzielniom

Program „Mieszkania Lokatorskie” powstał, aby ułatwić spółdzielniom przeprowadzenie całego procesu budowy nowych mieszkań. Mieszkania lokatorskie to alternatywna ścieżka dla osób poszukujących własnego lokum; daje możliwość nabycia mieszkania z opcją stopniowego wykupu. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego jest to najkorzystniejsza na rynku opcja własnego mieszkania dla osób, które nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych, ale i długoterminowo wynajmować lokali.

4. Za co płacą lokatorzy?

Spłata kosztu mieszkania wybudowanego w ramach programu cechuje się niższymi ratami od deweloperskich, co czyni je o wiele bardziej dostępnymi dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Spłata odbywa się w formie czynszu, co eliminuje potrzebę zaciągania kredytu przez lokatora. Opłaty ponoszone przez lokatora obejmują opłatę rezerwacyjną, wkład mieszkaniowy przy podpisaniu umowy o budowę, oraz po około 2 latach budowy 3-miesięczną kaucję przy odbiorze kluczy. Po ich wydaniu miesięczne opłaty obejmują ratę za kredyt spłacający mieszkanie i opłaty eksploatacyjne według zużycia energii, wody czy utrzymania części wspólnych.

5. Bezpieczne budownictwo

Program „Mieszkania Lokatorskie” to jedyna tego rodzaju inicjatywa wsparcia skierowana do spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego program ten gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji, podobnie jak fakt, że proces budowy mieszkań przez spółdzielnie oraz uzyskanie prawa spółdzielczego do lokalu są ściśle regulowane przez Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Nadzór nad prawidłowością realizacji inwestycji sprawują różne organy, takie jak Rada Nadzorcza, Walne Zgromadzenie, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz inspektorzy bankowi.

Każdy ma szanse na własne M

Dzięki mieszkaniom lokatorskim osoby poszukujące nieruchomości mają szansę na zdobycie własnościowego lokum, unikając ryzyka związanego z kredytem hipotecznym. To innowacyjne podejście do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce, które może przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań dla społeczeństwa. Mieszkania lokatorskie mogą być kluczowym czynnikiem zmiany krajobrazu mieszkaniowego w Polsce. To szansa na stworzenie bardziej zrównoważonego i dostępnego rynku mieszkaniowego dla wszystkich obywateli.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Jeśli TAK wejdź na stronę KONTAKT. Szukasz biura nieruchomości? ZOBACZ TUTAJ. Zobacz również kanał na YOUTUBE.  Zapraszam do współpracy. Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego – to możliwe i dziś

Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *