piątek 14 Sierpień 2020

Jak rozpocząć promocję w AdWords – przewodnik krok po kroku

Jak rozpocząć promocję w AdWords - przewodnik krok po kroku

Jak rozpocząć promocję w AdWords – przewodnik krok po kroku

Promować w sieci da się na różnorakie sposoby. Problem w tym, iż nie wszystkie z nich są efektywne. Samo przyciągnięcie internautów do strony to stanowczo za mało – sztuką jest sprowadzić tych, którzy faktycznie będą zainteresowani propozycją.

W praktyce znaczy to tyle, że inwestując w e-marketing, trzeba wybierać takie narzędzia, które zezwalają na elastyczne modyfikowanie szczegółów naszej kampanii.

Możliwości jest wiele, gdzie każda z nich ma swoje zalety, ale i również wady. Można stronę pozycjonować, aczkolwiek na efekty tego typu działań należy jakiś czas zaczekać.

Można postawić na szeroko rozumiane budowanie społeczności i promocje przez kanały social media, ale nie uzyska się wówczas całkowitej kontroli nad przebiegiem kampanii, albowiem zawsze ktoś z użytkowników może zareagować na nasze działania w nieprzewidziany sposób. Wysyłanie @-ingu dla uzyskania pełnej skuteczności? Dobrze jest zatem zbudować odpowiednio dużą bazę.

Jak przyspieszyć promocję biznesu?

Wszystkie powyższe metody promocji postrzegane są efektywne i  na pewno dobrze jest je stosować. Rzecz w tym, iż pierwszych klientów zapewne lepiej ściągnąć do siebie już teraz i bez oczekiwania na opóźnione efekty działań, przez co ma się nad tym pełną kontrolą i tu z pomocą przychodzą reklamy Google AdWords.

W trakcie korzystania z wyszukiwarki Google prawdopodobnie wiele razy dało się zauważyć dodatkowe wyniki z etykietą „Reklama” (niegdyś znajdujące się na podświetlanym polu zapisanym jako „linki sponsorowane” –teraz zaś coraz mocniej przypominające zwykłe wyniki wyszukiwania).

Co należy zrobić, aby z nich skorzystać? Wystarczy, iż przeleje się odpowiedni budżet promocyjny na konto Google, dobierze frazy przy wyszukiwaniu jakich winna zjawić się reklama, by docierać do pierwszych potencjalnych klientów.

adwords reklamaPełna swoboda działań

Co istotne, kiedy korzysta się z reklam Google AdWords, w każdym momencie da się zdecydować się na modyfikację przeprowadzanych działań. Można poszerzyć kampanię o wyświetlenia na kolejnych frazach albo zmienić listę obecnych słów kluczowych? Jest to w całkowicie wykonalne. Wstrzymanie kampanii również obejdzie się bez jakichkolwiek problemów.

Co ciekawe, kampanie prowadzone w Google AdWords można również kierować na dane obszary geograficzne albo grupy językowe. Okazuje się to szczególnie cenne w przypadku biznesów lokalnych albo w sytuacjach, kiedy nazwa produktu jest obcojęzyczna, lecz sprzedawany jest wyłącznie w obrębie wybranego kraju.

Jak to funkcjonuje?

Rozpoczęcie działań promocyjnych w Google AdWords jest bardzo łatwe. Przede wszystkim musi się założyć konto usługowe na witrynie adwords.google.pl. Kiedy już to będzie wykonane, następnie trzeba się zalogowa do panelu, gdzie się da skonfigurować ustawienia reklam.

W samym koncie obowiązuje pewna hierarchia, gdzie reklamy zgromadzone są w grupach, które z kolei wchodzą w kampanie. Układ taki jest o tyle przydatny, iż zezwala na proste segregowanie działań promocyjnych. Dając przykład – poszczególne kampanie mogą dotyczyć paru prowadzonych przez nas stron, a zaś grupy reklam konkretnych grup asortymentowych.

Pamiętać trzeba, aby już na etapie zakładania kampanii oraz grup obmyślić ich układ i nazewnictwo.

Jak wygląda reklama?

reklama adwordsW trakcie tworzenia reklam powinno się ustalić parę rzeczy, czyli między innymi jej tytuł i treść i frazy, pod jakimi będzie się wyświetlać.

Aby dodać nowy komunikat, należy wejść do danej grupy i następnie w zakładkę „Reklamy” -> „+ Reklama” -> „Reklama tekstowa” (innymi opcjami na początku nie ma potrzeby przejmowania się, chociaż wraz z nauką obsługi AdWords okażą się dość przydatne).

Teraz można ustawić konkretne parametry:

  • tytuł – powinien posiadać maksymalnie 25 znaków;
  • treść – składać się z dwóch linijek, gdzie każda liczyć sobie maksymalnie 35 znaków;
  • wyświetlany adres – adres, jaki będzie wyświetlał się poniżej reklamy;
  • końcowy URL – adres, na jaki kierować będzie się reklamę.

Chcąc sfinalizować opisane powyżej działania, kliknąć trzeba „Zapisz reklamę”.

Co ważne, w pojedynczej grupie można utworzyć parę różnych typów opisów, jakie później zaczną wyświetlać się naprzemiennie, gdyby któryś okazał się mniej efektywny, można go w każdym momencie wyłączyć.

Słowa kluczowe

Niezależnie od wyboru treści komunikatów, powinno wybrać także słowa oraz frazy, pod jakimi winna wyświetlać się reklama, a wpisując kolejne wyrażenia określając je zbyt szeroko, można natrafiać do osób niekoniecznie zainteresowanych ofertą, zaś jeśli zbyt wąsko, to istnieje ryzyko, iż reklama nie trafi do nikogo.

Frazy mogą być wprowadzane na różnorodne sposoby.

  • Jeżeli użyje się samych fraz, bez wykorzystania jakichkolwiek dodatkowych znaków, będą wyświetlały się także przy wyszukaniu wyrażeń zbliżonych do nich znaczeniowo.
  • Jeżeli wpisze się je „w cudzysłowie”, to reklama będzie wyświetlała się pod konkretnymi sformułowanymi fraz – bez synonimów, jednak z możliwymi dopiskami przed albo po nich. Na przykład:„hotel w Łodzi”zjawi się dla wyszukiwania polecany hotel w Łodzi.
  • W chwili kiedy następuje wprowadzenie frazy [w nawiasie kwadratowym] reklama, wyświetla się dla konkretnego wyrażenia, niezawierającego dopisków. Na przykład:[hotel w Łodzi]pojawia się dla wyszukiwania hotel w Łodzi. Zarazem nie wyświetla się przy wyszukiwaniu przykładowo hasła hotel w Łodzi Śląsk.
  • Jeżeli frazę poprzedzimy minusem, to reklama nie pojawi się, kiedy zaś w wyszukiwanej frazie pojawi dane słowo, czyli na przykład:hotel w Łodzi– tani,to nie pojawi się dla wyszukiwania tani hotel w Łodzi.

Na końcu należy ustalić jeszcze maksymalne kwoty, które jest się skłonnym zapłacić za pojedyncze kliknięcie w link. Ważne też podać kwotę za całą kampanię w ciągu dnia. Pierwszą stawkę da się zmienić, klikając w „edytuj” poniżej nazwy konkretnej grupy.

kampania adwords

Z kolei budżet dzienny danych kampanii, ustawia się bezpośrednio w ich spisie, klikając w pojawiającą się stawkę.

 

wszystkie kampanie adwords

Ocena możliwości

Perspektywy, które oferuje skorzystanie z AdWords są duże. Najważniejsza z tychże zalet, to oczywiście możliwość prawie bezpośredniego dotarcia do potencjalnych klientów, ale na tym nie koniec.

Reklamy AdWords da się kierować do osób o konkretnych oczekiwaniach. Cały czas posiadając możliwość ustalania dodatkowych parametrów, które znajdują się na liście kampanii – w zakładce „Ustawienia”.

 

kampania google adwordsPomimo, iż wspomniano tutaj jedynie o podstawach powiązanych z uruchomieniem pierwszej kampanii, w przebiegu bardziej zaawansowanej konfiguracji reklam, można ustalić głównie godziny jej pojawiania się, czy obszar geograficzny, dla jakiego ma się ona wyświetlać (dzięki temu możesz m.in.. organizować promocje powiązane z lokalnymi eventami).

Co najważniejsze? AdWords to reklama nieinwazyjna, zatem nie drożeje ona odbiorców.

Są też wady

Prowadząc kampanię powinno się oczywiście dobrze przemyśleć dobór wszystkich fraz. Stawiając pierwsze kroki, w prosty sposób dać się po prostu ponieść entuzjazmowi i zacząć wyświetlanie reklam na frazach za bardzo ogólnych. W efekcie można wygenerować ruch, lecz niekoniecznie przełoży się to na fizyczne zainteresowanie naszymi produktami. Należy pamiętać, iż nie wszystkie wizyt kończą się zamówieniem usługi albo jej zakupem, a skoro tak, to ruch, jaki nie jest tematyczny, jest jedynie obciążeniem.

Jak temu zatem zapobiec? Głównie trzeba postarać się lepiej dobierać frazy i zastosować w nich dopasowania, czyli wspomniane już używanie „cudzysłowów” oraz [nawiasów kwadratowych]), a także wyrażeń negatywnych, czyli minus przed frazą.

Innym zagrożeniem czekającym na zaczynających użytkowników AdWords, jest przesadzenie z budżetem. Pamiętać należy, iż jedynie część wejść sprawia konwersję. Skoro tak, to wziąć trzeba to pod uwagę w trakcie ustanawiania budżetu.

Podsumowanie

Reklamy AdWords dają wiele możliwości. Można dzięki nim dotrzeć do konkretnych klientów, nawet o niezwykle skonkretyzowanych potrzebach oraz zainteresowaniach. Takich, jacy właśnie poszukują informacji o tym, co my sprzedajemy. Co ważne, kampanie promocyjne można w każdym momencie uruchamiać, modyfikować albo wyłączać.

Na końcu zostaje zapytać, czy ten wariant promocji zastępuje inne kanały marketingowe? Odpowiedź jest bardzo łatwa – nie – znakomicie je natomiast uzupełnia. I to jednocześnie na etapie rozruchu biznesu, kiedy każdy nowy klient jest na wagę złota, jak również i potem, kiedy da się już poszerzyć zakres stosowanych działań promocyjnych.

 

Jak oceniasz ten artykuł?
  • Google Adwords
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.27 (os.: 33)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź