środa 27 Styczeń 2021

Pranie wewnątrz czy na zewnątrz?

Pranie wewnątrz czy na zewnątrz

Pranie u siebie czy u kogoś?

W obiekcie noclegowym każdy pokój może generować około 1 do 3 kg prania.

20 pokoi daje sumarycznie około 25 kg – 30 kg prania codziennie, czyli około 750 kg – 900 kg miesięcznie, wyłączywszy z tego pranie gastronomiczne.

Wypranie takiej ilości prania, to około 1600 PLN – 1800 PLN netto. W koszta należy wliczyć środki chemiczne, wodę, prąd oraz eksplorację sprzętu oraz koszty osobowe, gdzie około 55% – 65% całkowitego kosztu stanowią te ostanie.

liczenie

Koszta własnej pralni w obiekcie noclegowym wiążą się z wydatkiem zakupu pralek, najlepiej z większym załadunkiem.

Ważny jest również zakup suszarek, magla albo co najmniej deski do prasowania oraz żelazka.

Dość ważny jest również zakup odpowiednich proszków do prania, płynów do płukania oraz środków odplamiających.

Plusem posiadania własnej pralni jest na pewno kontrola nad procesem prania i suszenia oraz brak konieczności stosowania zapasów bielizny do chwili dostarczenia dostaw z pralni.

Aby policzyć koszta utrzymania własnej pralni będzie należało zsumować koszt zakupu środków chemicznych plus zużycie wody oraz prądu plus eksploatacja pralki. Do tego dochodzą jeszcze koszta osobowe na jeden cykl prania.

Kolejno dzieli się ten koszt na kilogramy załadunku pralki, by uzyskać koszta na jeden kilogram prania bielizny pościelowej.

Koszta związane zaś z korzystaniem z usług pralni zewnętrznej wiążą się z zakupem odpowiedniej ilości zapasów bielizny pościelowej, stałą opłatą za kilogram prania. Plusem prania na zewnątrz będzie z całą pewnością czas jaki trzeba poświęcić na te czynności, czy opłaty na zatrudnionych pracowników.

Co jest zatem tańsze? Pralnia własna czy zewnętrzna?

Każdy z całą pewnością będzie musiał przeliczyć wszelkie koszta samodzielnie. Najważniejsze jest dobranie najwygodniejszej formy dla prowadzonego przez siebie obiektu noclegowego.

Jeżeli będzie się chciało jak najtaniej i zaoszczędzić również na czasie, to warto wybrać formy zewnętrzne, jeżeli zaś będzie się chciało wiedzieć z czego się korzysta oraz zrobić wszystko na pewno porządnie, to koniecznym będzie wybranie własnej, wewnętrznej pralni.

Wszystko posiada plusy i minusy. Wybór zależy jedynie od naszych preferencji.

Jak podoba Ci się ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
4.5 (os.: 32)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź