czwartek 23 września 2021

„Disavow links” – Narzędzie Google do usuwania zbędnych linków

filtr od google turystyka

Webmasterzy w końcu mogą być spokojni o swoją witrynę pod względem niechcianych linków, które pojawiają się między innymi za pośrednictwem innych użytkowników.

To wszystko będzie możliwe dzięki Google, które wprowadziło bardzo przydatne narzędzie „Disavow links”. Dzięki takiej możliwości właściciel witryny otrzymuje wiadomość o tym, że w sieci znalazły się linki o spamerskim charakterze.

Czyli linki umieszczane przez kogoś na przykład w sposób nachalny lub łamiące różne regulaminy, a jednocześnie odsyłające na witrynę użytkownika.

Aby się jednak dowiedzieć o tych nienaturalnych linkach, webmaster musi zalogować się na konto użytkownika, by tam już odczytać wszystkie wiadomości na ten temat.

Jest to na pewno bardzo pomocne narzędzie w szczególności, jeśli webmaster boi się spadku SERP w związku z aktualizacją Pingwin. Właściciel witryny w każdej chwili może wejść na swoje konto, by śledzić listę linków odsyłających do jego strony.

Wystarczy, że wejdzie on w zakładkę Ruch, potem w Linki do Twojej strony, następnie w Źródła największej liczby punktów, a na końcu kliknąć w Pobierz listę. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie na liście tych wszystkich linków, które mają zostać. Te, które mają zostać usunięte powinny zostać na liście. Aby jednak usuwanie było efektywne, w tym celu najpierw powinno się usuwać spamerskie linki u źródła, a dopiero następnie w narzędziu Disavow links.

Gdy już sporządzimy taką listę adresów, które chcemy usunąć, wtedy zapisujemy je w pliku tekstowym disavow.txt. należy jednak pamiętać, aby rozmiar tego pliku nie przekroczył 2MB. Tam też każdy link powinien znajdować się w osobnych wersetach:

https://www.przykladowyadres.pl/podstrona1.html 
https://www.przykladowyadres.pl/podstrona2.html 
https://www.przykladowyadres.pl/podstrona3.html

Istnieje także możliwość usunięcia całej domeny, wpisując adres strony przed komendą „domain:”.

W momencie kiedy lista jest już gotowa przechodzimy na stronę narzędzia:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main/

a następnie należy wybrać stronę z jakiej mają zostać usunięte spamerskie linki. Filtr GoogleKolejnym krokiem jest kliknięcie komendy „Wykluczone linki”, następnie „Linki zrzeczenia się”, a na samym końcu „Wybierz plik”. Wtedy dopiero wgrywamy listę domen lub linków. Oczywiście takie kroki wykonuje się dla każdej witryny z osobna.

Czas usuwania linków nie jest taki krótki. Ponieważ czasami Robot Google będzie potrzebował więcej czasu na odwiedzenie każdej z tych stron, żeby jednocześnie odznaczyć znajdujące się tam linki. Jeśli ponownie pojawi się informacja na temat, nienaturalnych linków, to po kilku dniach od pierwszego zgłoszenia, trzeba listę wysłać ponownie, ale wraz z informacją, że już korzystaliśmy z tego narzędza wcześniej.

Narzędzie to powstało, żeby móc przesyłać wskazówki dla Google.

Niestety to nie jest równoznaczne do tego, że Google, rzeczywiście odniesie się do tego zgłoszenia i wykona całą procedurę. Należy także z dużą uwagą zaznaczać linki do usunięcia. Usunięcie tych właściwych będzie dość kłopotliwe. Oczywiście wszystko da się naprawić, ale będzie wymagało to już sporo czasu i zaangażowania. Dlatego warto sprawdzać wszystkie kroki i listy linków co najmniej po dwa razy.

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Ocena
4.63 (51 )

Może Ci się spodobać:

1 opinie

Zostaw odpowiedź