czwartek 4 Czerwiec 2020

PageRank (PR)

czym jest pagerank

PageRank (PR) – Jest to współczynnik, który określany jest miarą od 1 do 10. Określa on ważność i wartość serwisu dla wyszukiwarki Google. PageRank, określony jest na podstawie linków zewnętrznych i wewnętrznych. Oczywiście brana pod uwagę jest liczba oraz jakość tych linków.

Istnieje specjalny algorytm do wyliczenia PR, który został opracowany przez Sergieja Brina i Larry’ego Page’a. Algorytm występuje następująco: PR(A) = (1 – d) + {PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn)}d (nazwijmy ją formułą Nr1).

Oczywiście wszystkie powyższe wyjaśnienia symboli są tylko przypuszczalne, ponieważ Google posiada swoją tajemnicę jak wylicza PageRank. Niestety PR, nie podpowiada pozycjonerom, jak lepiej znaczyć stronę. Zamiast jednak PageRank, mogą posługiwać się bardziej Google ToolBar Page Rank.

Na przeglądarkę można pobrać tą wtyczkę, która określa TLPR również w skali od 1 do 10. Algorytm na wyliczenie TLPR: TLPR=logbasePR*a Niestety i tutaj pozycjonerzy mogą się domyślać, jak tem algorytm jest wyliczany, ponieważ jest to również tajemnica Google.

Nikt nie zna dokładnej wartości logarytmu base. Według obserwacji i różnych eksperymentów szacuje się, że wartość ta wynosi około 7. Jeśli przyjmiemy taką wersję, to wzór będzie wyglądał tak TLPRlog7(PR) Google posługuje się przy ustalaniu rankingu serwisów prawdziwym PR, natomiast pozycjonerzy dla swojej wygody posługują się TLPR.

  • d – Nazywa się go współczynnikiem tłumienia. Charakteryzuje on liczbę ważności przez stronę linkującą serwisowi linkowanemu, który ma mieć wyliczony PR. Pozycjonerzy ponownie mogli oszacować jedynie wartość d, która według nich wynosi 0,85, czyli 85% ważności serwisu.
  • n – wskaźnik określający liczbę stron, których umieszczone są linki odsyłające na stronę pozycjonowaną
  • T (od 1 do n) – numery linkujących stron. ToolBar PageRank (Pasek narzędzi PageRank)

Formuła wyliczania PageRank pr PR określane jest skalą od 1 do 10, nie może tutaj być wyliczone 0 lub wartość ujemna (jest to fizycznie niemożliwe). Wskazany przykład, który pokazuje, że serwis, który nie będzie posiadał linków zewnętrznych, ale za to będzie posiadał umiejętnie dodane linki wewnętrzne, również może posiadać wysoką wartość PR.

 

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.51 (os.: 41)

0 opinie

Zostaw odpowiedź

PageRank (PR)

przez: Przemysław Zieliński przeczytasz w: 2 min
0