sobota 30 Maj 2020

Trust Rank

trust rank

TrustRank (od ang. trust – zaufanie.) – wskaźnik charakteryzujący stopień zaufania, jaki darzą wyszukiwarki internetowe konkretną witrynę. Wskaźnik ten pomaga ocenić wartościowość strony, razem z zaobserwowaniem PageRank. Pozycjonerzy podczas swoich działań sugerują się tym wskaźnikiem bardzo często.

O pojęciu TrustRank po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć w 2004 roku, kiedy to specjaliści od wyszukiwarki Yahoo! Zainteresowali się spamem, a właściwie walką z tym zjawiskiem.

Potrzeba różnych algorytmów, które pozwolą na wyliczenie dokładnego wskaźnika TrustRank.

Na pewno brana pod uwagę jest jakość, a nie ilość. Ważna jest jakość hiperłączy, a także treści. Ale praca robotów, to nie wszystko przy wyliczaniu tego skomplikowanego wskaźnika, ponieważ kolejnym krokiem jest ręczne wyliczenie przez doświadczonych specjalistów. Wskaźnik odpowiada całej domenie.

Jak określany jest wskaźnik Trust?

Jeśli komuś zależy na zwiększeniu wskaźnika TrustRank, to takie działania ma w zasięgu ręki, ponieważ jest to możliwe do wykonania.

Sposoby na zwiększenie TrustRank.

Czynniki wewnętrzne:
Im bardziej strona jest bardziej udoskonalona, unikalna, i dopracowana w każdym szczególe, tym bardziej będzie cieszyła się większym zaufaniem ze strony wyszukiwarek. Warto jednak uważniej spojrzeć na pewne czynniki, które mają największy wpływ na podwyższenie wskaźnika TrustRank:

  • Unikalna treść i logiczna tematyka strony internetowej –  nie może pojawić się na serwisie coś takiego jak spam, plagiat,
  • Wiek strony i domeny – nie ważna jest dara rejestracji domeny bądź utworzenia witryny, ale data, kiedy doszło po raz pierwszy do indeksacji strony przez wyszukiwarkę internetową. Starsze serwisy mają większe zaufanie ze strony wyszukiwarek
  • Hosting – jakość hostu, a także to czy strony się ładują dość szybko, jak i również historia adresów IP, ma bardzo duże znaczenie na wartość wskaźnika TrustRank
  • Unikalny design – najlepiej gdy strona jest całkowicie zaprojektowana, a nie wykorzystuje gotowych szablonów
  • Brak obecności wirusów – złośliwe kody na stronie źle wpływają na obliczanie wskaźnika
  • Ruch na stronie – wyszukiwarki mają większe zaufanie do stron, które posiadają stały ruch, bądź taki który się systematycznie, ale dość wolno zwiększa. Jeśli wyszukiwarka zaobserwuje, że na stronie jest gwałtowny wzrost lub spadek liczby odwiedzin, oznacza to dla niej niepokojące procesy np. spam
  • Czynniki behawioralne – klikalność na snippet, bądź dość długi czas spędzany na stronie, jest jak najbardziej, mile widziany przez wyszukiwarki.
  • W wartościowych katalogach powinna się znaleźć strona pozycjonowana
  • Liczba indeksowanych stron –  im więcej stron do indeksowania, które są unikalne i wartościowe, tym lepiej
  • Aktualizowanie serwisów – ważne jest, żeby strona była systematycznie aktualizowana, wtedy wyszukiwarka wie, że ona cały czas funkcjonuje

Czynniki zewnętrzne:

Pozycjonowanie strony można dokonywać nie tylko poprzez wewnętrzne działania, ale również uwzględniając zewnętrzne czynniki.  Fakt, że zewnętrzne linki nie są wcale takie łatwe do zdobycia, wymaga to więcej zacięcia, pracy i czasu. Ale skrupulatne i konsekwentne działania prowadzą do korzystnej optymalizacji strony.

Użytkownicy często samodzielnie rozpowszechniają linki do swojej strony, najlepiej by było, gdyby to robiła duża ilość Internautów i w sposób naturalny, coś na zasadzie poczty pantoflowej. Takie linkowanie jest oczywiście najbezpieczniejsze. Innym sposobem na pozyskiwanie linków jest przykładowy system SeoPilot.pl.

Kolejnym krokiem może być poproszenie właścicieli stron, które posiadają wysoką jakość, o nawiązanie ciekawej współpracy, opierającej się na przykład na pisaniu artykułów lub postów, pod którymi znajdą się linki.

Jak sprawdzić TrustRank serwisu?

Wskaźnik TrustRank, nie jest możliwy do sprawdzenia poprzez konkretne narzędzie, ale specjaliści patrzą na pewne elementy, po których mogą stwierdzać jego wartość. Jeśli chcemy pozyskać link z danego serwisu, warto zobaczyć, czy nie jest ona związana ze zwykłym spamowaniem, czyli czy nie jest Web spam.

Jeśli w wyszukiwarce pojawi się TOP40 wyników, to te adresy możemy uwzględnić teoretycznie jako posiadające wysoki poziom TR.

 

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.49 (os.: 41)

0 opinie

Zostaw odpowiedź