środa 10 sierpnia 2022

Kto ma możliwość ubezpieczenia mieszkania?

Kto ma możliwość ubezpieczenia mieszkania?

Kto ma możliwość ubezpieczenia mieszkania?

Posiadanie ubezpieczenia nieruchomości nie jest obowiązkowe w Polsce, prawnie to na pewno. Często jednak okazuje się, że nie stanowi ono zbędnego wydatku, w chwilach, kiedy coś się wydarzy, przykładowo zalanie sąsiada. Kto zatem może ubezpieczyć mieszkanie?

Płatnik ubezpieczenia

Polisę ubezpieczeniową może tak naprawdę zawrzeć każdy. Ubezpieczonym będzie jedyni już właściciel nieruchomości. Co to znaczy? Niezależnie od osoby wykupującej ubezpieczenie, rekompensata trafia do właściciela z tytułu szkody.

Najemca nieruchomości a ubezpieczenie

Najemcy niestety bardzo często nie zdają sobie sprawy z faktu, że w chwili wystąpienia poważnego zdarzenia losowego – zalania, pożaru, wybuchu – to właśnie oni będą ponosili wszelkie koszta napraw, nie właściciel mieszkania. Dzieje się tak, jeśli nie jest to dokładnie doprecyzowanie w umowie najmu, a właściciel nie zadba o wykupienie ubezpieczenia. Można się przed tego typu wydarzeniami zabezpieczyć. Lokatorzy bez większego problemu na bazie umowy najmu, mają możliwość zakupienia dedykowanego dla nich ubezpieczenia OC. Dodatkowo najemca ma możliwość ubezpieczyć się od wydarzeń i szkód poczynionych na mieniu właściciela, czyli przykładowo zniszczonym meblu, rozbitym lustrze czy zepsutym telewizorze.

Ubezpieczenie nieruchomości a hipoteka

Każdy, kto się stara o kredyt hipoteczny, musi posiadać ubezpieczenie nieruchomości. Na polisie zawsze znaleźć musi znaleźć się cesja praw do odszkodowania na bank udzielający kredytu. Kredytobiorca oczywiście również otrzyma środki z ubezpieczenia, jeżeli będzie taka potrzeba. Umowy ubezpieczeniowe są różne i można zawrzeć taką, w której poza murami i elementami stałymi, Klient może ubezpieczyć ruchomości – wyposażenie mieszkania. Im “bogatsza” umowa, tym wyższa składka. Odpowiednie zabezpieczenie jednak jest najważniejsze, a tutaj może być nie tylko bank, ale również i kredytobiorca.

Na czym się skupić zawierając umowę ubezpieczenia?

Zawsze dobrze wiedzieć, jaki jest zakres ubezpieczyciela oraz jakie szkody dokładnie zostaną pokryte. Zapoznanie z OWU oraz wszystkimi wyłączeniami odpowie nam na większość pytań. Ceny ubezpieczeń będą miały różne ceny, dlatego najlepiej porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę najkorzystniejszą – niekoniecznie najtańsza. W przypadku wynajmowania mieszkania składki są z reguły o 10% wyższe, ale mimo to lepiej jest wykupić ubezpieczenie. adku wynajmowania mieszkania składki są z reguły o 10% wyższe, ale mimo to lepiej jest wykupić ubezpieczenie. 

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź