niedziela 25 Październik 2020

Jak nie urządzać domu – 10 największych grzechów polskich wnętrz

Jak nie urządzać domu – 10 największych grzechów polskich wnętrz

Jak nie urządzać domu – 10 największych grzechów polskich wnętrz

Ktoś kiedyś powiedział, że „pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dopiero dla siebie”. Warto się uczyć na błędach innych, ponieważ wnętrzarskie błędy będą się mściły latami. Najdotkliwszy jest wymiar finansowy. Niektóre z błędów posiadają typowo polską specyfikę.

  1. Aranżacja – po co to komu?

Myślisz, że meble jest w stanie ustawić każdy głupi? Wstawić to i owszem, ale ustawić to na pewno nie w Polsce. Nie wiedzieć czemu, nawet rodzimi projektanci najchętniej wszystkie ustawialiby na ścianie. W przypadku małych pomieszczeń i powierzchni niestety nie ma innego wyjścia, jednak ten grzech wielokrotnie jest popełniany również na dużych powierzchniach. Szafka RTV na jednej ścianie, daleko po przeciwległej sofa a pośrodku niewielki stolik – to klasyczny błąd polskich przestrzeni.

  1. Brak jednolitego stylu

Największym błędem jest brak konsekwencji w urządzaniu mieszkania. Zachowanie jednolitego stylu oraz materiałów, to już połowa sukcesu w procesie projektowania. Tworząc styl mid-century warto jest się go trzymać we wszystkim – meblach, materiałach oraz dodatkach. Klimaty industrialne będą bosko wyglądały, ale tutaj także nie należy dorzucać nic surowego. Połączenie ługowatego dębu na podłodze, łupku w łazience oraz kolonialnych mebli w salonie może się skończyć fiaskiem. Nie mieszaj tego razem! Miszmasz stylowy, to jeden z największych błędów przy dokonywaniu aranżacji w polskich domach.

  1. Beż – największa miłość

Wszędobylska beż, tu jaśniejsza, tu ciemniejsza. Nie wiedzieć czemu polacy kochają wszelkie odcienie écru, kości słoniowej, beżu, popieli oraz brązu. Niestety wnętrza urządzone w tej kolorystyce są nijakie – nie sprawdzają się. Beż nie jest barwą bezpieczną i uniwersalną, są one po prostu najzwyczajniej w świecie – do kitu.

  1. Dominujące kolory

Wnętrza polskich mieszkań oraz domów urządzane są w swoistej kontrze. Z jednej beże i styl skandynawski, z drugiej mocne kolory. Najwidoczniej dla Polaków nie istnieje nic pośrodku, a wszystkie pośrednie rozwiązania giną w czarnej dziurze zapomnienia oraz wzgardy. Jaskrawe kolory bardzo szybko meczą. Abstrahując już od tego, że moda na konkretną paletę barw potrafi się zmienić z każdym sezonem. Dokładniej z jaskrawą paletą barw chodzi o to, iż zniekształcają percepcję przestrzenną, co niezwykle szybko irytuje. Jeżeli więc bezpiecznie chcesz urządzić swoje wnętrze – postaw na bezpieczne kolory, a dodatkami baw się w dodatkach.

  1. Kopiowanie katalogów

To co prezentuje się dobrze na obrazku, nie oznacza,że sprawdzi się dobrze w rzeczywistości. Powodów może być mnóstwo. Zdjęcia z katalogów wykonywane są częstokroć w studio fotograficznym, często są to nie istniejące przestrzenie. Coraz częściej spotkać można także wizualizacje.

Myśleć powinieneś konkretnie o swoim guście oraz funkcjonalności, które musi pełnić przestrzeń wokół ciebie. Nie kopiuj, lecz inspiruj się! Niestety Polacy uwielbiają kopiować i do dziś nie jestem w stanie dojść dlaczego tak się dzieje.

  1. Uleganie tymczasowej modzie

Jedni gustują w rustykalnej klasyce, inni uwielbiają uniwersalne style. Świadomość trendów oraz kierunku wnętrzarskiego świata, z pewnością pomoże w utworzeniu świetnej przestrzeni. Nasi rodacy niestety ulegają tymczasowym modom, tutaj za przykład mogą posłużyć dziesiątki mieszkań i domów wykończonych od podłóg aż po sufity boazeriami.

Styl skandynawski, przez ostatnie lata nie było innego. Jak uwielbiam projekty małżeństwa Eamsów, tak już w co drugim polskim domu nie mogę patrzeć na białe krzesło DSW. Pamiętaj, że mody się szybko zmieniają. Posiadanie takich samych mebli jak sąsiedzi nie ma najmniejszego sensu.

  1. Pałacowe wnętrza

Sentyment do dworków oraz pałacu to Polski trend. Jak polska długa i szeroka można napotkać stylizowane na dworek domy, a środek coś na kształt pałacu. Coś, ponieważ kuchnia jest najczęściej z Ikei, ale za to salon urządzony z jak największym przytupem zdradzając sarmackie tęsknoty. Nie warto tędy podążać.

  1. Kafle, kafle i jeszcze raz kafle

Ceramika praktycznie wszędzie, od podłogi aż po sufit. Dziw bierze, że jeszcze sufit nie jest w kaflach. Mowa jest tutaj o polskich łazienkach. Można na rynku znaleźć wiele materiałów, które bez najmniejszych problemów zdają egzamin w pełnych wilgoci łazienkach. Powinno się odkrywać tak naprawdę ściany, ponieważ nic im nie będzie. Poza kaflami istnieje jeszcze drewno, farba lateksowa oraz kamień.

  1. Niewłaściwe oświetlenie – ledy

Inwestorzy a nawet projektanci nie uznają czegoś takiego jak projekt oświetlenia. Temat oświetlenia się przewija najczęściej pod kątem projektu elektryki, a nie planowania rozmieszczenia i typu oświetlenia. W polskich domach zazwyczaj jest jednak lampa zlokalizowana na środku albo sufit upstrzony w gipsowych nawisach z mnóstwem ledów. Nie da się ukryć, iż złe rozmieszczenie oświetlenia oraz niewłaściwie dobrana barwa światła będą w stanie zepsuć całość aranżacji, ubrać piękna najlepszym nawet materiałom, a nam popsuć humor.

  1. Fatalnie udekorowane okna

Firanki, zazdrostki, zasłony, rolety i inne, a najlepiej wszystko razem, dekoracyjne i upiększone. Po prostu jest to największa zmora polskich wnętrz. Rozwiązanie? Po prostu same rolety, choć jest wiele pośrednich rozwiązań, które można wykorzystać w każdym stylu.

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Ocena
5 (os.: 2)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź