sobota 23 września 2023

Oszuści na rynku nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Oszuści na rynku nieruchomości - jak nie dać się oszukać?

Oszuści na rynku nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Szukasz idealnego mieszkania? A może właśnie znalazłeś takie, które odpowiada Twoim potrzebom, czujesz, że to jest właśnie Twoje miejsce, a w dodatku w przystępnej cenie? Jesteś już niemal gotowy podpisać umowę u notariusza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać.

Ostrożności nigdy za wiele

Zakup domu czy mieszkania to duża inwestycja, nierzadko wiążąca nas na wiele lat zaciągniętym kredytem czy pożyczką. Dlatego, zanim podejmiemy tak ważną decyzję finansową, powinniśmy jak najdokładniej sprawdzić i zweryfikować wszelkie informacje, nie tylko na temat samej nieruchomości ale także – sprzedającego.

Oszustwa na rynku nieruchomości to przykra codzienność, niezależnie czy mówimy o wielkich metropoliach, czy małych wsiach. Dlatego ważne jest, by nie wierzyć „na słowo” tylko wszelkie informacje weryfikować u odpowiednich organów. By ułatwić sprawdzanie informacji o ziemi czy nieruchomości, którą chcecie zakupić, postaramy się punkt po punkcie przeprowadzić przez kolejne aspekty, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Po pierwsze: księga wieczysta

Pierwszym, a zarazem najważniejszym i najprostszym krokiem jest sprawdzenie wpisu w księgach wieczystych. Opcja ta jest dostępna dla wszystkich. Wystarczy znać numer nieruchomości, a może sprawdzić wszelkie zapisy w Księdze Wieczystej. Numer nieruchomości w KW zawsze powinien podać nam właściciel nieruchomości. Gdy znamy już numer, wystarczy dostęp do internetu i możemy sprawdzić wszelkie interesujące nas zapisy.

Kiedyś uzyskanie tych informacji było dużo trudniejsze. Na szczęście, od 2016 roku istnieje internetowy rejestr, dzięki któremu wprowadzenie Klienta w błąd stało się bardzo trudne.

Wszystkie informacje o księgach wieczystych znajdziemy w system online. Po pierwsze sprawdzamy, czy osoba, z którą zamierzamy podpisać umowę, jest faktycznym właścicielem nieruchomości.

W mediach znajdziemy wiele historii o tym, jak ktoś wynajął mieszkanie, a następnie u podstawionego notariusza podpisał umowę sprzedaży, nie będąc prawowitym właścicielem nieruchomości. Na podstawie aktu notarialnego otrzymywali zapłatę, a kupujący pozostawał bez mieszkania i bez oszczędności życia, a często – także z zaciągniętym, ogromnym kredytem, żeby uniknąć podobnych sytuacji, należy sprawdzić, czy dokonujemy transakcji z faktycznym właścicielem.

Istotna jest Hipoteka

Ważne jest także sprawdzenie, czy w KW nie występują współwłaściciele. Jest to bardzo istotne, gdyż zgodę na sprzedaż muszą wyrazić wszystkie osoby wpisane do KW nieruchomości.

Kolejny krok to potwierdzenie powierzchni, ilości oraz rodzaju pomieszczeń, a także przeznaczenia lokalu. Jeśli chcemy dokonać zakupu mieszkania w księdze wieczystej powinno ono figurować jako “lokal mieszkalny”.

Jeśli do nieruchomości ma przynależeć miejsce parkingowe, komórka lokatorska, piwnica czy inna dodatkowa przestrzeń – taki zapis też powinien widnieć w KW danej nieruchomości. Inaczej możemy być stratni o kilkadziesiąt tysięcy, jednocześnie nie mając żadnych praw do roszczeń.

Następny, ale nie mniej ważny krok, to sprawdzenie, czy na nieruchomości nie widnieją żadne obciążenia. Mogą to być:

  • obciążenie prawem dożywocia
  • służebnością
  • prawo wieczystej dzierżawy
  • prawo pierwokupu.

W księdze wieczystej może ponadto pojawić się informacja, że w nieruchomości ma prawo na stałe mieszkać jakiś lokator, przez ziemię może przebiegać droga publiczna lub też, że istnieje osoba trzecia albo firma mająca prawo pierwokupu lub dzierżawy.

Takie zapisy niemal zawsze zwiastują kłopoty i należy mieć je na uwadze. Nie należy kupować nieruchomości z obciążeniami, a wszelkie niejasności należy wyjaśniać przed podpisaniem umowy.

Nie lekceważ hipoteki

Bardzo waży jest IV dział księgi wieczystej. To z niego dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Często pod zastaw domów i mieszkań brane są ogromne kredyty.

Ważne jest, by dokładnie sprawdzić sytuację interesującej nas nieruchomości. Inaczej możemy stać się właścicielem nie tylko mieszkania, ale też długu na ogromne sumy.

Postaw na doświadczenie

Od 2016 roku każdy, kto ma dostęp do internetu może łatwo zweryfikować prawdomówność sprzedającego. Dostęp do internetowego rejestru jest bardzo prosty, a powyższe wskazówki dodatkowo ułatwiają sprawdzenie najważniejszych informacji Są jednak jeszcze inne kwestie, ważne do sprawdzenia przed podpisaniem umowy, do których dostęp nie jest już tak prosty, a weryfikacja może być znacznie trudniejsza niż znalezienie informacje z księgi wieczystej. Aby poznać wszelkie aspekty związane z interesującą nas nieruchomością, które mogą finalnie wpłynąć na zakup przez nas wybranej nieruchomości, lub też przeciwnie – decyzję o rezygnacji i dalszych poszukiwaniach, warto poznać też okolicę i plany zagospodarowania przestrzeni na najbliższe lata.

Niezależnie czy kupujemy dom czy mieszkanie, musimy pamiętać, że aktualny stan okolicy na pewno ulegnie zmianie na przestrzeni lat. Dlatego warto udać się do Urzędu Gminy, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. Zbliżający się np remont dróg czy budowa obwodnicy w okolicy może być bardzo uciążliwy na początku, ale finalnie bardzo polepszyć jakość mieszkania czy szybkość dojazdów, ale może być też tak, że decydujemy się na zakup ze względu np na widok z okna, a w planach jest budowa biurowca w miejscu “naszego” widoku. Trzeba się dowiedzieć, czy w okolicy, w której planujemy zakup nie jest planowany remont, czy budowa, która skutecznie będzie utrudniała nam życie.

Podjęcie takich kroków i sprawdzenie planów pozwoli nam na przygotowanie się na najbliższe parę lat. Jednak na przestrzeni 10-15 lat sytuacja może się zmieniać i nikt nam nie zagwarantuje spokoju na długie lata. Aby rozważyć wszystkie za i przeciw, doradzić, usystematyzować, co jest faktycznym walorem nieruchomości, a co może być poważną wadą, warto korzystać z usług sprawdzonych, doświadczonych biur nieruchomości.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź