Co sprawia, że mieszkania są tak drogie?

Ceny mieszkań z roku na rok stają się coraz wyższe, zwłaszcza w dużych miastach.

Co wpływa na ceny mieszkań?

Czy nie można wybudować ich taniej?

Czy jest szansa na obniżkę cen? 

Analizę warto zacząć od strony związanej z kosztami. Cena dwupokojowego mieszkania w stanie deweloperskim składa się z:

  • koszt budowy – zazwyczaj wynosi on około 50%,
  • marża dewelopera – 25%,
  • kredyt – do 4%,
  • koszta ogólne – do 4%,
  • koszta projektu do 2%,
  • zakup gruntów oraz ich zagospodarowanie – średnio 15%.

Co wpływa na wzrost cen?

Wzrost cen materiałów oraz usług budowlanych, ryzyko inwestycyjne oraz małe zainteresowanie pracowników branżą budowlaną, sprawiają że ceny mieszkań nie spadną w najbliższych latach, a wręcz mogą rosnąć w wolnym tempie. Drugą kwestią mającą wpływ na ceny mieszkań jest spore zainteresowanie naszym rynkiem nieruchomości polskich i zagranicznych inwestorów. Zaskakująco niskie oprocentowanie lokat, zmusiło inwestorów do znalezienia w miarę bezpiecznego przedsięwzięcia na rynku lokalnym. Nabycie mieszkania pod wynajem zapewnia potrzebę zysku i utrzymanie stałego źródła dochodu z najmu, a nawet być może i niezależności finansowej. 

Mniejsza liczba dostępnych gruntów nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o cenę lokali. Większa liczba osób napływających do większych miast, wręcz zachęca deweloperów do szukania nowych przestrzeni do zagospodarowania właśnie pod budownictwo mieszkaniowe. Im lepsza lokalizacja, tym cena gruntu jest wyższa, co też bezpośrednio będzie się odzwierciedlać w cenie mieszkania. 

Czy jest możliwość, że niedługo ceny mieszkań zaczną spadać?

Zakładało się, że na ceny mieszkań będzie miała wpływ budowa rządowych mieszkań w ramach Mieszkanie Plus. Tanie mieszkanie niby miało w minimalnym stopniu wpłynąć na popyt mieszkań od deweloperów. Jednak tak się niestety nie stało i nie dzieje. Z pewnością nie ulegnie obniżeniu, a wręcz podwyższeniu popyt na mieszkania prestiżowe, w odpowiedniej lokalizacji. Na nie zawsze był, jest i będzie popyt. 

Obecnie najlepiej jest wybrać mieszkanie poza centrum wielkich miast, wręcz na obrzeżach, ponieważ tam będą one o połowę nawet tańsze. Można także wybrać okoliczną mniejszą miejscowość.

 

5/5 - (6 głosów)
Prev Dalej
Brak Pytań, Komentarzy, Opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.