poniedziałek 6 grudnia 2021

Rama H, Wielka Płyta czy może Cegła Żerańska?

Rama H, Wielka Płyta czy może Cegła Żerańska

Rama H, Wielka Płyta czy może Cegła Żerańska? Która technologia najlepiej sprawdza się na rynku wtórnym?

Prefabrykacja w budownictwie rozwijała się od II wojny światowej, ponieważ pojawił się bum na nowe mieszkania. Pierwsze z nich powstawały z gruzu ceglanego. Większe prefabrykaty stosowano od lat 50., czyli wraz z chwilą pojawienia się również żurawi wieżowych. Można powiedzieć, iż swoje zastosowanie znajdowały trzy typy materiałów: cegła żerańska, wielka płyta oraz rama H.

Co to jest cegła żerańska?

Cegła Żerańska ulica DybowskiegoCegła żerańska była jednym z najbardziej popularnych systemów wielkoblokowych. Były to kanałowe płyty stropowe, następnie duże bloki żelbetonowe z podłużnymi kanałami w środku, które miały zmniejszyć ciężar elementu. Różniła się ona od systemów wielkopłytowych przede wszystkim tym, że prefabrykaty były węższe – maksymalnie mały do 150 cm. Bloki tutaj dawały możliwość postawienia 11-o kondygnacyjnego budynku, gdzie ściany osłonowe były z gazobetonu, a ściany nośne z płyty żelbetonowej.

Wyższe do 16- piętrowych konstrukcji stawiano już ze ścian poprzecznych i podłużnych i robiąc grubsze stropy. Miało to umożliwiać 6 metrów rozpiętości pomiędzy ścianami nośnymi. Jednak tego typu materiały nie pozwalały na stawianie szybko bloków i tym samym zaspokojenie niedoboru mieszkań.

Postanowiono zatem postawić jeszcze na inne rozwiązania. Rama H jak i wielka płyta są konkurencyjne i tez opierają się na wykorzystaniu elementów prefabrykowanych i powtarzalnych. Sprawiało to, że budynki można było wznosić szybciej niż w innych technologiach. Kiedy zakończyła się II wojna światowa i przez zniszczenia ludzie nie mieli dachu nad głową, postanowiono szybko przywrócić i zapewnić zasoby mieszkaniowe społeczeństwu. Do tego celu wykorzystano technologie prefabrykowane.

Czym jednak różni się rama H od wielkiej płyty?

Rama H bazowała na powstaniu konstrukcji obiektu składającej się z prefabrykowanej ramy żelbetonowej, mającej kształt H. Szkielet ten następnie był zawsze wypełniany cegłami i pustakami. Widoczne elementy typu słupki i podciągi stanowią element rozpoznawczy. Charakterystycznym elementem tych obiektów jest brak ścian nośnych w środku mieszkań, co daje możliwość zaaranżowania wnętrz zgodnie z własnym upodobaniem. Technologia ta jest bardzo trwała, dobrze izoluje i nie daje negatywnych wrażeń akustycznych. Obecne trendy deweloperskie nawiązują właśnie do technologii ramy H.

Cechy: konstrukcja opierająca się na żelbetowym szkielecie wypełnionym cegłą lub pustakami, duta możliwość przebudowania mieszkania ze względu na brak ścian nośnych (konstrukcja nośna może być widoczna w formie belki na suficie), niskie pomieszczenia (2,45-2,55), niekorzystna akustyka, budynki najczęściej mają od czterech do kilkunastu pięter, zsypy.

  • plusy: umiarkowana cena – kompromis między budynkiem ceglanym, a wielką płytą, przyjaźnie zaprojektowane osiedla.
  • minusy: najmniejsza wysokość pomieszczeń.

Wielka płyta z kolei opiera się na wznoszeniu gotowych prefabrykatów betonowych. Dane elementy betonowe wytwarzane były w fabrykach domowych i transportowane na plac budowy. Produkowano tutaj ściany zewnętrzne, ściany działowe, stropy oraz szyby windowe. Wielka płyta jest niestety najniższa jakościowo i nieprecyzyjnie wykonana w porównaniu do dwóch pozostałych technologii.

Cechy: konstrukcja z betonowych prefabrykatów na zbrojeniach metalowych, nieduża plastyczność rozkładu, niekorzystna akustyka, wysokość pomieszczeń ok. 2,6 metra, budynki wysokie, kilku, kilkunastopiętrowe, lub czteropiętrowe (tzw. mała płyta), zsypy.

  • plusy: dobra cena, budynki są ułożone najczęściej w przemyślane, zintegrowane osiedla.
  • minuty: mieszane opinie co do trwałości konstrukcji – potencjalnie nie najlepsza lokata kapitału.

Wszystkie nieszczelności znacząco wpływają na termoizolację i zawilgocenie budynków. Ich trwałość wynosiła 40, maksymalnie 50 lat. Wnętrza mieszkań tutaj niestety były trudne do aranżacji, bowiem nie można było wyburzać ścian nośnych. Wraz z upływem czasu jakość i trwałość tychże budynków również drastycznie się zmniejsza.

Podsumowując

Budynki, które wzniesiono w technologi ramy H są trwalsze i prostsze w aranżacji. Taniej się je eksploatuje w porównaniu do wielkiej płyty. Ściany nośne ciasnych i niskich mieszkań wielkopłytowych nie dają możliwości aranżacji wnętrz zgodnie z własną preferencją. Mieszkańcy tutaj też większe opłaty związane z ogrzewaniem ponoszą za każdym razem jak tylko nastanie zima.

We wszystkich technologiach niestety nie została przewidziana kwestia związana z transportem publicznych. Chodzi tutaj o małą ilość miejsc postojowych dla mieszkańców. Intensywne zagospodarowanie przestrzeni niestety obecnie także utrudnia wygospodarowanie nowych parkingów.

Obecnie nie da się ukryć, iż lokalizacja tych osiedli jest atrakcyjna. Kiedyś jednak nie była, ponieważ znajdowały się one najczęściej na na terenach, gdzie nie było odpowiedniego zaplecza usługowego dla mieszkańców. Dziś wygląda to znacznie inaczej, korzystniej pod kątem usługowym oraz komunikacyjnym.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź