Czy przed obejrzeniem lokalu trzeba podpisać umowę

Czy przed obejrzeniem lokalu trzeba podpisać umowę

 1. Wstęp
 2. Zrozumienie umowy pośrednictwa
  • Znaczenie umowy
  • Obowiązki agenta
 3. Korzyści dla Najemcy/Kupującego
  • Ochrona interesów
  • Gwarancje prawne
 4. Praktyczne aspekty umowy
  • Odmienne praktyki rynkowe
  • Brak dodatkowych opłat
 5. Proces zawierania umowy
  • Spotkania i ustalenia
  • Elastyczność procesu
 6. Potencjalne zagrożenia omijania pośrednika
  • Ryzyko dla Najemcy/Kupującego
  • Wpływ na relacje z właścicielem
 7. Postępowanie po nieudanym najmie/sprzedaży
  • Archiwizacja danych
  • RODO i prywatność
 8. Podsumowanie

Mnóstwo osób posiadających zamiar zakupu lub wynajmu nieruchomości jest zdziwionych faktem, że agent pokazujący nieruchomość, na wstępie przedstawia do podpisu umowę pośrednictwa. Umowa ta ma na celu sformalizowanie współpracy określającej nie tylko wynagrodzenie, ale również wszelkie zapisy wynikłe z przepisów prawa. 

Zobowiązanie

Właściciel lokalu zleciwszy pośrednikowi sprzedaż albo wynajem chce by podjęte zostały określone kroki – w tym zapewne również to, kto przychodzi oglądać nieruchomość. Istotne jest więc to, by każdy kto przychodzi był przedstawiony właścicielowi. Nie będzie wystarczyło pokazanie dowodu osobistego przed Klientów. Agent posiada zobowiązania w stosunku do właściciela i musi się z nich wywiązać. Nie stanowi to faktu, iż cokolwiek zostanie przerzucone na Nabywcę lub Najemcę. Tutaj Kupujący i Najemca po po nawiązaniu współpracy z pośrednikiem posiada pewność, iż będzie on również reprezentował jego interesu przed Właścicielem. 

Co znaczy zawarcie umowy pośrednictwa dla Nabywcy albo Kupującego?

Zawarcie umowy uczestnictwa z Najemcą lub Kupującym daje możliwość reprezentowania ich przed Właścicielem oraz zezwala na to by gromadzić, czy przetwarzać dane wiążące się z innymi ofertami, czy negocjowaniem wysokości cen. To niektóre z rzeczy mające znaczący wpływ na żmudny oraz niełatwy proces zakupu lub najmu lokalu. Dodać można oczywiście również inny istotny czynnik. Agent nieruchomości oraz biuro posiadać musi polisę OC jest to obowiązkowe. Jest to ważne ponieważ, różnie była w różnych sytuacjach i nigdy nie wiadomo kiedy może przydarzyć się smutna sytuacja. 

Odmienne praktyki

Duża ilość klientów jest zainteresowanych na wstępie wiedzą o tym, ile będzie ich kosztowała umowa pośrednictwa. Twierdzą, że różnie z tym bywa, stąd pytanie. 

Ja nie biorę żadnych opłat za zawarcie umowy. Tyczy się to również prezentacji mieszkań, spotkań w lokalu oraz biurze. Jestem daleki od tego typu praktyk.

Podpisanie umowy pośrednictwa nie obliguje Najemcy czy Kupującego do poniesienia jakichkolwiek kosztów. W umowie jest napisane wyraźnie, że Najemca i Kupujący jest zobligowany do uregulowania wynagrodzenia tylko w przypadku, jeśli dojdzie do sprzedaży albo wynajmu. 

Gdzie oraz kiedy zawrzeć umowę?

Dobrze zawsze jest spotkać się z Agentem po odbytej rozmowie telefonicznej albo korespondencji mailowej. Wówczas możliwym będzie by Najemca lub Kupujący mogli ustalić wszystkie szczegóły z pośrednikiem odnośnie mieszkania i współpracy. Ze względu na to, że życie toczy się bardzo szybko, niestety wielu Kupujących i Najemców nie ma czasu by spotkać się w biurze w celu ustalenia szczegółów. 

Praktyka wygląda tak, że Klient z pośrednikiem najczęściej spotyka się na ulicy, gdzie w biegu ustalają szczegóły oraz podpisują umowę współpracy. Niestety nie można tutaj powiedzieć o profesjonalnym załatwieniu sprawy. Wprawdzie jak ratunek można wykorzystać pobliską kawiarnię lub samochód. 

Można całkiem inaczej załatwić sprawę. Wszystkie warunki bez problemu da się ustalić telefonicznie, a umowę zawrzeć w prezentowanym lokalu. Jeśli mieszkanie jest jeszcze zamieszkane, to można poprosić o chwilę przerwy na zawarcie umowy. 

Spotkać można się z sytuacjami, kiedy Najemca lub Kupujący po zapoznaniu się z właścicielem lokalu może sugerować, iż nie potrzebuje pośrednika, ponieważ transakcję bez problemu dokończy sam z Właścicielem – bez płacenia wynagrodzenia. Owszem może, jednak jest to jednocześnie też sygnał dla Właściciela, że kiedyś mogą pojawić się problemy przy współpracy. Niestety Właściciele często nie są zainteresowani takimi Najemcami albo Nabywcami, ponieważ nie posiadają pewności, iż nie będzie w stosunku do nich samych podobnej sytuacji. Drugą stroną medalu jest fakt, iż nie mają ochoty psucia sobie dobrych kontaktów z biurem nieruchomości. 

Co dalej, jeśli nie dojdzie do najmu lub zakupu nieruchomości?

Umowy, które nie skutkowały realizacją Najmu lub Sprzedaży są archiwizowane. Dane zabezpiecza się i przechowuje w zgodzie z przepisami dotyczącymi RODO. 

Podkreślić należy to, że nawet jeśli jest pokazanych Kupującemu lub Nabywcy nawet i sto mieszkań, to nie wiąże się to z ponoszeniem przez niego jakichkolwiek kosztów.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Jeśli TAK wejdź na stronę KONTAKT. Szukasz biura nieruchomości? ZOBACZ TUTAJ. Zobacz również kanał na YOUTUBE.  Zapraszam do współpracy. Czy przed obejrzeniem lokalu trzeba podpisać umowę

Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.