poniedziałek 6 grudnia 2021

Jakie wydatki poniosły polskie miasta na promocję w 2015 roku?

Jakie wydatki poniosły polskie miasta na promocję w 2015 roku?

Wydatki polskich miast na promocję w 2015 roku

Ekspert ds. marketingu terytorialnego w swoim raporcie nie ma złudzeń – większości polskich miast ma problemy dotyczące dokładnym, a przede wszystkim realnym określeniem celów promocyjnych.

To w niedalekiej przyszłości zapoczątkowuje wiele sporów i nieporozumień, ponieważ efekty nie są takie jak zakładaliśmy na samym początku. A wszystko zaczyna się niemal w każdym mieście tak samo – każdy prezydent przedstawia swoje stanowisko dot. budżetu na promocję miasta.

Te wydatki są jak najbardziej usprawiedliwione, w końcu każdy chce z efektem promować swoje miasto. Tyle, że sami radni słuchając prezydenta miasta w myślach mają rzesze turystów spływających do miasta, a także inwestorów. Często również i finał tej sprawy jest bardzo podobny – efekty są marne, a radni uważają, że zostali oszukani.

Pieniądze nie wiadomo na co zostały wydane, ponieważ często nie do końca zostały przemyślane kampanie promocyjne. Takie sytuacje są niebezpieczne, ponieważ w następnych latach będzie ciężko przekonać radnych to zwiększenia kosztów na ten cel.

Jak to wygląda w praktyce?

Według raportu większości przebadanych miast, a było ich 47 zaczyna swoje działania promocyjne od wydarzeń sportowych, kulturalno-rozrywkowych. Często pieniądze wydawane są także na różnego rodzaju gadżety czy wydawnictwa promocyjne.

Ciekawie przedstawiają się dokładne informacje na temat budżetu promocyjnego polskich miast:

Warszawa

Tutaj budżet krajowy na rok 2015 wyniósł 15 milionów złotych, a na promocję zagraniczną 2,7 miliona złotych. Warszawa najwięcej pieniędzy wydała na wystawy, targi, imprezy, w których to brała udział. Poza tym warto wspomnieć o zakupie reklam w mediach czy materiałów promocyjnych.

Jeśli chodzi o promocję zagraniczną to zostało wydane 2,5 miliona złotych na kampanię w CNN i Euronews, by odwiedzić stolicę w święta Bożego Narodzenia i podczas nowego Roku. Dużo wyniosły także kampanie „Porządek zaczyna się tu” i „Bez PITu PITU”. W 2016 roku Warszawa wyda na promocję krajową 17,4 miliona złotych, a na promocję zagraniczną 1,5 miliona złotych.

Gdańsk

Budżet w 2015 roku wyniósł  7,8 miliona złotych. Miasto najwięcej pieniędzy wydało na Projekt Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu (400 tysięcy złotych). Następnie na organizacje i promocje konferencji Blog Forum Gdańsk 2015 (380 tysięcy złotych) oraz na Projekt Gdańsk. Miasto od Nowa (200 tysięcy złotych). W 2016 roku budżet promocyjny ma wynieść 9,7 miliona złotych.

Kraków

6,3 miliona złotych – tyle wyniósł budżet promocji Krakowa w 2015 roku. Miasto najwięcej wydało na promocję dot. Światowych Dni Młodzieży (1,3 miliona złotych). Nieco mniej na Kampanie Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (500 tysięcy złotych) oraz na kampanie podatkową (300 tysięcy złotych). Budżet na 2016 rok wyniósł 7,1 miliona złotych.

Poznań

Poznań w 2015 roku na promocję wydał 6,3 miliona złotych. Najdroższymi działaniami były z pewnością projekt „Szacun dla zawodowców” (650 tysięcy złotych), Wings for Life Worlds Run (360 tysięcy złotych) i Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych (200 tysięcy złotych). Poznań zamierza wydać na promocję w 2016 roku 5 milionów złotych.

Szczecin

Budżet promocyjny Szczecina w 2015 roku wyniósł dokładnie 10 milionów złotych. Do najdroższych akcji należało: Baltic Tall Ships Regatta 2015, Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni „Pyromagic 2015), a także kampania społeczna Ambasador – Szczecin z całego serca polecam. W 2016 roku Szczecin również nie zamierza poprzestać na promocji i zamierza na nią wydać 8 milionów złotych.

Wrocław

Budżet w 2015 roku wyniósł 8 milionów złotych, przy czym w 2016 roku ta kwota wzrośnie do 10 milionów złotych. Wrocław w 2015 roku najwięcej pieniędzy wydał na: Europa na Widelcu (700 tysięcy złotych), Wrocławski festiwal krasnoludków (200 tysięcy złotych) i na Międzynarodowy Festiwal Kryminału (500 tysięcy złotych).

Toruń

Toruń w 2015 roku zainwestował w promocję 12,1 miliona złotych. Miasto wykosztowało się m.in. na umowę na promocję w liniach lotniczych Ryanair (wraz z Samorządem Województwa i Bydgoszczą), Koncert letni na Motoarenie w ramach trasy Lata Zet i Dwójki oraz na kampanie billboardową. Toruń w 2016 roku zamierza nieznacznie zwiększyć wydatki na promocję i mają one wynieść 12,7 miliona złotych.

Katowice

Katowice spośród wielu dużych miast wydało dość dużo na promocję, bo aż 13 milionów złotych. Miasto najwięcej kosztowało Europejski Kongres Gospodarczy, Forum Prawo dla Wolności i Rozwoju, projekt społeczno-kulturalny pt.”7 miliardów Innych”. W 2016 roku budżet promocyjny wyniesie 11 milionów złotych.

Powyższy raport przygotował Robert Stępowski, ekspert ds. marketingu terytorialnego.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź