poniedziałek 6 grudnia 2021

Birdwatching czyli turystyka ornitologiczna?

Birdwatching czyli turystyka ornitologiczna

Na końcu artykułu dodałem, krótki opis: „Jak można wykorzystać taką formę turystyki, aby promować swój obiekt“.

Turystyka ornitologiczna – birdwatching

birdwatchingBirdwatching jest formą rekreacji, która polega na podglądaniu życia i zachowania ptaków w naturalnym otoczeniu przy pomocy teleobiektywów, teleskopów, lornetek lub własnych oczu. Birdwatcherzy (z angielskiego obserwatorzy ptaków) nie są profesjonalistami, tylko amatorsko zajmują się nauką o ptakach.

Na obszarze Polski występuje wiele obszarów leśnych, terenów niezamieszkałych, cennych pod względem przyrodniczym, dlatego też przyciągają one wielu turystów, nawet z Europy Zachodniej i innych kontynentów.

Rocznie do Polski przyjeżdża kilka lub kilkanaście tysięcy miłośników z zagranicy celem podglądania ptaków i ich zwyczajów w naturalnym środowisku. Badania wskazują, że zainteresowanie naszym krajem pod kątem turystyki ornitologicznej będzie wzrastać. W Polsce zachowało się wiele naturalnych ptasich siedlisk. Wśród nich są bardzo rzadkie gatunki takie jak: poświerka, jer, drzemlik, czeczotka, bernikla białolica, błotniak zbożowy, bernikla obrożna, hełmiatka.

Turyści – miłośnicy ptaków

obserwacja turystykaOprócz turystów z zagranicy bardzo dużą grupę zwolenników tego typu turystyki stanowią Polacy. Obecnie birdwatching aktywnie uprawia około pięć tysięcy Polaków. Jednakże w krajach zachodnich na przykład w Holandii około 2 milionów. W Danii zaś w podglądanie ptaków angażuje się około 15 tysięcy osób. Najwięcej birdwatcherów w Europie znajduje się na Wyspach Brytyjskich, bo około 4 milionów.

Najbardziej popularny na świecie jest birdwatching uprawiany w Ameryce Północnej i Południowej. Tam „podglądaczy ptaków” jest około 50-70 milionów osób.

W dobie rozwoju cywilizacji coraz więcej osób szuka odpowiednich form wypoczynku z dala od miastowego zgiełku i hałasu. Taką formą może być birdwatching, który daje możliwość realizowania pasji na łonie przyrody. W porównaniu z innymi formami turystyki fotografować i podglądać ptaki można o każdej porze roku. Nie wymaga ona również żadnych nakładów finansowych ani dużych umiejętności.

Do najbardziej znanych miejsc, gdzie można spotkać miłośników ptaków, należą: Dolina Biebrzy, Rezerwat Jezioro Łuknajno, Puszcza Białowieska. Mniej znanymi miejscami są: Dolina Kostrzynia, Dolina Liwca, Puszcza Knyszyńska, Bagna Nietlickie, czy Bieszczady. Dużą szansę ma również południowo-wschodnia Polska, gdzie znajduje się wielka ilość cennych pod względem przyrodniczym obszarów. Być może tymi terenami zainteresują się birdwatcherzy.

Obserwacja ptaków

obserwacja ptakówWśród birdwatcherów są różnego rodzaju pasjonaci. Jednym wystarczy uwiecznić piękno ptaków na rysunku lub fotografii. Inni słuchają głosów ptaków rozpoznając różne głosy, które są słabo odróżniane dla uszu ludzi, ciesząc się ich barwą. Większą część miłośników stanowią ludzie  o dużej świadomości ekologicznej, którzy są wrażliwi na przyrodę i chcą oglądać rzadkie gatunki  w ich naturalnym otoczeniu. Najbardziej obiecującą grupą birdwatcherów są ludzie kochający przyrodę i wiedzą, że obcowanie z nią jest dla nich głównym źródłem relaksu.

Trudy podglądania

Podglądanie ptaków jest prawdziwym wyzwaniem. Wiąże się z bardzo wczesnym wstawaniem. Pasjonaci pokonują dalekie trasy w trudno dostępne tereny, często bagienne lub górskie warunki. Birdwatching jest więc wymagający pod względem psychicznym i kondycyjnym. Dotarcie do siedlisk ptaków to nie wszystko. Aby przyjrzeć się wielu gatunkom, trzeba czuwać wiele godzin w nieruchomej pozycji. Trzeba wiele poświęcenia aby zobaczyć swój wymarzony okaz. Dlatego też potrzeba dużo cierpliwości i odpowiedniej odzieży i butów, które bardzo często przemakają. Również nieprzyjazne mogą okazać się insekty.

Organizacje zrzeszające miłośników

Istnieje wiele wyspecjalizowanych organizacji, które zrzeszają miłośników ptaków. Pasjonaci wymieniają informacje między sobą na temat sposobów podglądania ptaków, gatunków i miejsc ich występowania.

W Polsce do takich organizacji należą: Klub 300, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Aby zostać członkiem Klubu 300 trzeba mieć w „dorobku” zaobserwowanych 100 rzadkich gatunków ptaków.

W Polsce informacji o ptakach i ich szlakach udzielają: biura Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, lokalne towarzystwa ornitologiczne oraz Zespoły Parków Krajobrazowych. Na stronie internetowej www.ptaki.info można znaleźć opis ścieżek edukacyjnych, które są przeznaczone do samodzielnego obserwowania (w kraju jest ich około 50).

W poszukiwaniu ptaków

Obserwacje ptaków przeprowadza się w bardzo różnych miejscach. Zachowując zdrowy rozsądek i szacunek dla przyrody, można równocześnie odpowiednio przystosować te miejsca dla potrzeb ptasich pasjonatów. Takimi miejscami są tereny bagienne, pola, łąki, lasy, rzeki, jeziora, tereny górzyste, a nawet mogą to być cmentarze. Aby zorganizować miejsca ptasiej turystyki, trzeba przede wszystkim stworzyć szlaki i punkty obserwacji, aby można było uchwycić lub uwiecznić w ich naturalnym otoczeniu.

Istnieją gatunki ptaków, aby móc je zaobserwować, trzeba się ukryć, gdyż w ogólne nie tolerują one obecności człowieka. Podejrzenie ptaków wymaga niejednokrotnie trwania w bezruchu, ponieważ są one z natury płochliwe. Na szlakach niezbędne są więc specjalne czatownie – zamknięte pomieszczenia wtopione w krajobraz oraz pomosty widokowe. Szlaki też mają specjalne punkty do fotografowania i obserwowania.

Są to w zależności od podglądanego gatunku specjalne wieże lub pomosty w koronach drzew. W Polsce modelowym przykładem miejsca przygotowanego do birdwatchingu jest położony niedaleko Szczecina Rezerwat Przyrody Świdwie.

Całe Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest siedliskiem wielu gatunków. Najbardziej popularnym miejscem jest wschodnia część wybrzeża – Zalew Wiślany. Można tam podglądać między innymi gęś gęgawa, ohary, kormorany, bączki, bąki, czaple i wiele innych.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się Bieszczady, są jednak dość trudnym terenem do podglądania ptaków. Można tam spotkać wiele niespotykanych i ciekawych gatunków, jak orlik krzykliwy, drozd obrożny, orzeł przedni, kobuz i świstunka.

Kajakarstwo

kajakarstwoAktywnym wypoczynkiem dla każdego może być kajakarstwo. W Polsce miłośnikom kajakarstwa udostępnione są odludne, malownicze szlaki, gdzie można spotkać rzadkie zwierzęta i dziką roślinność oraz ptaki. Bardzo dobrym miejscem dla kajakarstwa oraz birdwatchingu jest Dolina Narwi, Rezerwat Czarnej Hańczy oraz Czerwone Bagno.


 

 

Porada…

Jak wykorzystać i zagospodarować ludzi, którym zależy na obserwacji zwierząt?

Na początek ważne jest aby zorientować się czy w naszym otoczeniu i jak daleko od nas znajdują miejsca godne zainteresowania powyższej grupy docelowej.

Następnie przyjrzeć się jak wygląda typowa obserwacja zwierząt, jak wygląda dzień, ile trwa taka turystyka ornitologiczna, dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Dzięki tej wiedzy jesteśmy wstanie napisać ciekawą ofertę opartą na tych właśnie informacjach.

Zaudyt noclegowynając zwyczaje i zachowania jesteśmy wstanie sporządzić ciekawe pakiety dla takich właśnie osób. Dlatego warto zapoznać się z tą tematyką, a w późniejszym czasie stworzyć unikalną ofertę dostosowana do potrzeb turystów.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź