czwartek 4 Czerwiec 2020

Darmowe zdjęcia na stronę www, na fb na google plus…

W sieci możemy znaleźć miliony zdjęć. Jednak nie wszystkie można wykorzystać dowolnym celu. Chce Ci przedstawić miejsce gdzie znajdziesz dostęp do różnych kolekcji bezpłatnych fotografii, a muszę przyznać, że jest ich całe mnóstwo.

W tym artykule pokaże Ci, jak korzystać z zasobów darmowych zdjęć i grafik umieszczonych w Internecie.

Jedną z najłatwiejszych metod na znalezienie zdjęć jest skorzystanie z wyszukiwarki grafiki Google’a (https://images.google.com/). Problem polega na tym, że większość prezentowanych tam materiałów jest chroniona prawem autorskim. Jest mała prawdopodobność, że autor fotografii zauważy to naruszenie i domagać się będzie odszkodowania, jednak pamiętajmy że korzystanie z takich zasobów jest niewskazane. Obowiązuje tutaj bowiem zasada „wszystkie prawa zastrzeżone”.

Oprócz tego w Internecie można spotkać dzieła (nie tylko zdjęcia), których dystrybucja i wykorzystanie oparte są na licencji Creative Commons („niektóre prawa zastrzeżone”). Twórca może w takiej sytuacji zezwolić użytkownikowi na kopiowanie, zmienianie czy publikowanie danego materiału.

Creative Commons ma również swoje odmiany (szerzej piszemy o nich w ramce poniżej). Najbardziej restrykcyjna jest licencja „by-nc-nd”, która pozwala na umieszczanie zdjęć pod warunkiem wskazania autora i podania linku do źródła. Zabronione są jednak tutaj wykorzystywanie komercyjne zdjęć (w działalności zawodowej albo gospodarczej) oraz ich modyfikowanie. To ostatnie jest zaś dopuszczone w licencji „by-nc-sa”.

Najbardziej liberalna licencja (oprócz całkowicie „wolnej” Public Domain) wymaga jedynie podania nazwiska czy nicka autora. Fotografie mogą być tutaj wykorzystywane jako materiały do innych prac (np. kolaży).

tabelka

Serwisy z darmowymi zdjęciami często korzystają z licencji CC. Czasami tworzą własne regulaminy korzystania z fotografii. Muszą je zaakceptować zarówno twórcy, jak i zwykli użytkownicy. Jeśli witryna ma własne regulacje, zawsze warto zapoznać się z nimi przed pobraniem danego materiału. W ten sposób uniknie się sytuacji, w której autor pozwie webmastera czy grafika z powodu naruszenia praw autorskich.

https://www.sxc.hu/

Działający od ponad siedmiu lat Stock.XCHNG należy do najpopularniejszych. W czerwcu 2008 roku w indeksie witryny znajdowało się 360 000 plików. Codziennie dodawano kilkaset nowych fotografii. Aby uzyskać dostęp do ich wersji w wysokiej rozdzielczości, wystarczyło założyć bezpłatne konto.

SXC ma własne regulacje dotyczące wykorzystania materiałów. Domyślnie zdjęcia są oznaczone hasłem „Standard restrictions apply”. Oznacza to, że dana fotografia może być opublikowana na stronie WWW, w prezentacji multimedialnej czy telefonie komórkowym, a także w gazecie, książce, folderze reklamowym i innych formach drukowanych.

https://flickr.com/

Drugie doskonałe źródło darmowych zdjęć to bardziej serwis społecznościowy niż tradycyjna strona internetowa. W działającym od 2004 roku Flickrze użytkownicy mogą komentować prace innych internautów i przesyłać sobie linki do ciekawych odkryć. Witryna korzysta z licencji Creative Commons. Użytkownik sam decyduje, czy chce udostępnić innym ludziom fotografie.

Aby nie było wątpliwości co do licencji, najlepiej skorzystać z zaawansowanej wyszukiwarki Flickra dostępnej tutaj: https://flickr.com/search/advanced/. Oprócz słów kluczowych można zaznaczyć tam opcję „Only search within Creative Commons-licensed content”. Dzięki temu wyszukiwarka ograniczy się do zdjęć CC. Flickr może nawet wyświetlać tylko te fotografie, które da się wykorzystywać komercyjnie lub modyfikować (zależnie od potrzeb użytkownika).

https://www.deviantart.com/

Strona deviantART to jeden z najpopularniejszych serwisów artystycznych w Sieci. Został założony w 2000 roku przez Scotta Jarkoffa, Matthewa Stephensa i Angela Sotirę. Witryna była skierowana do kreatywnych osób, które chciały prezentować w Sieci swoje zdjęcia, grafiki i inne prace.

W tym przypadku wyszukiwarka nie pozwala na ograniczenie listy wyników tylko do tego rodzaju plików. Osoba poszukująca zdjęć musi sprawdzać każdą miniaturę pod kątem licencji.

https://photoxpress.com/

o niedawno powstały serwis oferujący darmowe zdjęcia. Aktualnie dostępnych jest ponad 454 tysięcy bardzo dobrej jakości zdjęć. Serwis wspiera profesjonalny bank zdjęć Fotolia. Dodawane zdjęcia są moderowane i przyjmowane są jedynie te o najlepszej jakości. Zdjęcia dostępne są na licencji Royalty Free.

PhotoXpress nakłada na użytkownika dzienny limit zdjęć do ściągnięcia, po rejestracji jest to tylko 1 zdjęcie.
Aby zwiększyć ten limit do maksymalnej liczby 10 zdjęć na dzień należy:

– zostać fanem PhotoXpress w Facebook – dodatkowe 4 zdjęcia / dzień,

– uzupełnić profil wraz z weryfikacją numeru telefonu przez SMS – dodatkowe 5 zdjęć / dzień.

https://www.morguefile.com/

Zawiera ponad 215 tysięcy wysokiej jakości darmowych stock’owych zdjęć. Zdjęcia można przeglądać poprzez kategorie tematyczne lub wyszukiwać po słowach kluczowych. MorgueFile, jak sama nazwa mówi, zawiera wiele dobrych zdjęć reporterskich z przeszłych wydarzeń i event’ów.

Wszystkie fotografie zgromadzone w serwisie można wykorzystywać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych (Licencja MorgueFile)

https://www.openphoto.net/

Każdy może się tam zarejestrować i dodawać swoje zdjęcia. Wszystkie muszą być publikowane na bazie którejś z licencji Creative Commons. Osoba, która chce wykorzystać materiały, powinna się jedynie zorientować, jaką wersję CC wybrał twórca.

Warto też skorzystać z wyszukiwarki. Uwaga! W wynikach pojawiają się rezultaty premium z zewnętrznych serwisów. Te zdjęcia nie są darmowe.

https://www.stockvault.net/

Wszystkie zdjęcia w tym serwisie są dostępne za darmo, nie można jedynie wykorzystywać ich w działalności gospodarczej czy zawodowej. Wadą jest ograniczona baza – fotografii uploadowano raptem 10 tysięcy. Podzielono je za to przejrzyście na kategorie, co ułatwia przeglądanie. Uwaga! Tu także są publikowane wyniki premium z zewnętrznych stron.

https://compfight.com/

Alternatywna wyszukiwarka indeksująca zasoby Flickra. Pozwala na włączenie opcji „tylko z licencją Creative Commons” i wyświetla wyniki w postaci miniatur – 250 na stronę. Dzięki temu użytkownik może w stosunkowo krótkim czasie przejrzeć wiele fotografii.

https://www.imageafter.com/

Serwis, w którym obecnie znajduje się około 20 000 darmowych zdjęć oraz tekstur. Interfejs jest trochę prymitywny. W wynikach wyszukiwania są wyświetlane linki do zewnętrznych stron z komercyjnymi fotografiami.

 

Jak oceniasz przydatność tego artykułu:
Wysyłanie
Twoja Ocena
4.65 (os.: 43)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź

Darmowe zdjęcia na stronę www, na fb na google plus…

przez: Przemysław Zieliński przeczytasz w: 4 min
0